Microsoft Exchange Conference (MEC) 2012

closeBu yazı 5 yıl 3 ay 18 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

10 yılın ardından 24-26 Eylül tarihleri arasında Microsoft Exchange Conference (MEC) Orlando, Florida (ABD)’da düzenlendi. Özellikle Exchange 2013 konusunda sunumların ağırlıklı olduğu seminerde yaşananları sizlerle genel olarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki Exchange Server’ı takip edenler için mükemmel bir konferans oldu. Yaklaşık 1500 katılımcı ile Pazartesi sabahı başlayan konferans 3 gün boyunca günde 24 saat Exchange konuşulan bir ortama dönüştü.  Sunumlar bittikten sonra Wreckers Sports Bar sadece Exchange konuşulan bir ortam halini aldı. Sabahın erken saatlerine kadar peçetelere çizilmiş diagramlar ve Exchange konusunda paylaşımlar vardı.

Exchange Team dışında MVP ve MCM ler ile Whiteboard sessionları düzenlendi. Katılımcıların sorunlarına yardımcı olmaya çalışıldı. Sosyal medyanın yoğun bir şekilde kullanıldığı konferans sırasında anlatılanlar anlık olarak Twitter üzerinden bir çok kişi tarafından paylaşıldı. Özellikle The UC Architects üyelerinin yazdığı tweetler konferansa katılamayanlar için anlık bilgi akışı sağladı. MSHowto ve The UC Architects editörü olarak bende elimden geldiğince paylaşımlar da bulunmaya çalıştım. Tony Redmond tarafından çekilen aşağıdaki resimde grup üyeleri ile “Geek Out with Perry” den tanıdığınız Perry Clarke (GM Exchange)’ı görebilirsiniz.

Bu konferans diğer konferansların aksine sunumlar yerine interaktif katılıma ve sosyal paylaşıma ağırlık verilen toplantılar halinde yapıldı. Exchange konusunda neredeyse her konu hakkında Exchange Server ekibinden birisi ile konuşmak mümkündü. Örneğin herhangi bir Exchange ekip üyesine gidip onun sorumlu olduğu konuda en ince ayrıntıya kadar bilgi alınabiliyordu.

Yakın zamanda bu seminer sırasında anlatılan konuları sizler ile paylaşıyor olacağım. Ayrıca Mshowto’da ve The UC Architects’in yeni bölümlerinde de Exchange 2013 ve MEC hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor olacağız.

Seminerden bazı kareleri aşağıda bulabilirsiniz:

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.