Yeni Cumulative Update yeni sorunlar…

closeBu yazı 3 yıl 4 ay 18 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Güncelleme: Microsoft Exchange Online mailboxes cannot be managed in Exchange Server 2013 CU6 sorunu için bir script yayınladı. Script’i çalıştırmak için Powershell üzerinde Execution Policy ayarını Unrestricted yapmanız gerekiyor “Set-ExecutionPolicy -ExecutionPolicy unrestricted”. Ek olarak bilinmesi gereken diğer bir önemli nokta ise: Script IIS Force reset yapıyor. Script’i buradan indirebilirsiniz.

Exchange Server 2013 Cumulative Update 6 ne yazık ki yeni sorunlar ile karşımıza çıktı.

Hybrid deployment yapılmış olan ortamlarda Exchange 2013 CU6 kurulumundan sonra yeni bir Office 365 mailbox oluşturma, mailboxları Exchange Online’a taşıma veya in-place archive işlemlerine On-Prem tarafından Exchange Admin Center kullanılarak erişim sağlanamıyor. Exchange Management Shell veya Office 365 Portal üzerinden bu işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu durum büyük organizasyonlarda EAC kullanan admin ekiplerini zor durumda bırakmış durumda. Bu sorun ile ilgili Jeff Guillet güzel bir yazı yayınladı.

Ek olarak Exchange Server 2007 bulunan Hybrid ortamlarda çok daha sıkıntılı bir problem karşımıza çıkıyor. Exchange Server 2013 Cumulative Update 6 güncellemesi yüklendikten sonra Exchange Server 2013 database availability group içerisinde bulunan databaseler beklenmedik şekilde database failover yapıyor. Microsoft bu sorun için KB2997209‘u yayınlamış durumda ancak bu hotfix için Microsoft Customer Services Support ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Bu tür sorunlar yüzünden Exchange Online veya Office 365’e olan güven tekrardan soru işaretleri oluşturmaya başladı. Cumulative Update 6 ile gelen sorunlar ile ilgili Tony Redmond’in yazısını okumanızı tavsiye ederim  Exchange 2013 CU6 hybrid and co-existence bugs cause administrators to despair

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.