Neden Exchange Server 2013 Mailbox taşıma işlemi sırasında yanlış database için transaction log üretiyor?

closeBu yazı 4 yıl 11 ay 12 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 ile mailbox taşıma işlemlerinde batch kullanarak toplu taşıma işlemi yapılabiliyor olması büyük bir rahatlık. Batch move işlemini Exchange Administration Center kullanarak nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiyi daha önce yayınladığım “Exchange 2013 EAC (Exchange Admin Center) CSV kullanarak Mailboxlar başka bir Database’e nasıl taşınır?”  yazısında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Mailbox Move işlemleri için Exchange Administration Center kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız önemli bir noktayı unutmamanız gerekiyor ve planlamanızı ona göre yapmanız gerekiyor. Eğer doğru planlama yapmazsanız databaselerinizden birinin dismount olmasına neden olabilirsiniz!

EAC kullanarak herhangi bir mailbox move işlemi yaparsanız (tek bir kullanıcı taşısanız bile bu durum geçerli); EAC New-MigrationBatch komutunu kullanacaktır. Bu komut Exchange 2013 ile gelen yeni bir komut. New-MigrationBatch komutu ile ilgili önemli bir ayrıntı ise mailbox move işlemlerinde “Migration.8f3e7716-2011-43e4-96b1-aba62d229136 system migration mailbox’ı metadata bilgisini tutması. Peki bu ne anlama geliyor?

Şöyle bir örnek verelim:

3 adet Exchange Mailbox Database’iniz bulunuyor. Database 1 içerinde Serkan kullanıcısının mailbox’ı bulunuyor ve siz bu mailbox’ı Database 2’ye taşımak istiyorsunuz. Migration Mailbox’ınız “Migration.8f3e7716-2011-43e4-96b1-aba62d229136” ise Database 3’te bulunuyor. Mailbox move işlemini başlattığınız andan itibaren Database 3 için transaction log üretildiğini göreceksiniz.

Kaynak veya Hedef database olmamasına rağmen Database 3 loglarının üretilmesinin nedeni biraz önce bahsettiğim New-MigrationBatch komutunun bu özel system migration mailbox içerisinde metadata tutması.

Bu konu ile ilgili Microsoft tarafında yayınlanmış bir KB Article bulunmakta ve Microsoft şöyle belirtiyor:

Varsayalım Exchange Yönetim Merkezi Yükseltme Sihirbazı’nı kullanın veya *-MigrationBatch Microsoft Exchange Server 2013’te posta kutularını taşımak için komutlar. Bu durumda, işlem günlüklerinin barındıran “Migration.8f3e7716-2011-43e4-96b1-aba62d229136” Tahkim posta kutusu veritabanı oluşturulur. Her iki kaynak veya hedef posta kutusu veritabanının geçiş posta kutusunun bulunduğu posta kutusu veritabanı olmasına karşın, bu sorun oluşur. Oluşturulan hareketleri günlükler boyutuna bağlı olarak posta kutularına taşınır ve disk alanı konuları için yol açabilecek çok büyük olabilir.

ve bunun nedeni:

Bu davranış tasarım gereğidir. Geçiş toplu framework “Migration.8f3e7716-2011-43e4-96b1-aba62d229136” Tahkim posta kutusu geçiş meta verileri (örneğin, toplu işlemleri ve geçiş kullanıcı bilgileri) depolamak için kullanır. Bu davranış, hareket günlükleri oluşturur.

Bu duruma karşı önerim Exchange 2013 ile mailbox move işlemi yapmadan önce doğru bir planlama yapmanız. Eğer log alanı yetmeyecekse bu alanı arttırmanız veya Migration mailbox’ı daha büyük log alanına sahip bir database’e taşımanız da yardımcı olabilir. Migration mailbox’ın bulunduğu database için Circular logging’i açabilirsiniz ama bunu son çare olarak düşünmenizde fayda var.

Bir diğer yöntem ise Exchange 2010’da olduğu gibi New-MoveRequest komutu ile mailbox taşıma işlemlerini yapmanız.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.