Exchange Server 2013 RTM – Site Mailbox Kurulumu (Video)

closeBu yazı 5 yıl 2 ay 7 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 Site Mailbox konusunu sizlere daha önce Preview sürümünde paylaşmıştım. Öncelikle yapıyı anlamanız açısından bu makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Exchange 2013 RTM versiyonunda kurulum biraz daha kolaylaştırıldı. Sharepoint tarafında kurulum gereksinimleri için bir değişiklik yok.

  • Site Mailbox kurulumu yapabilmeniz için Sharepoint 2013 Preview ile user profile synchronization ayarlarını tamamlamış olmanız gerekiyor. Bu işlemi kolay olarak gerçekleştirmek isterseniz ve Active Directory export işlemine ihtiyaç duymuyorsanız “SharePoint Active Directory Import” işlemini kullanabilirsiniz.
  • Site Mailbox oluşturabilmeniz için Secure Sockets Layer (SSL) kullanımı zorunlu, bu nedenle SSL Site collectionve sunucu sertifikası oluşturmanız gerekiyor.

Ön Gereksinimler ile ilgili sorunuz veya yardıma ihtiyacınız varsa Mshowto Forum veya bu sayfanın altındaki yorum kısmını kullanarak soru sorabilirsiniz.

Kurulum adımları sırasıyla şu şekilde:

1. EWSManagedAPI.msi kurulum dosyasını Microsoft Download Center adresinden indirin ve Sharepoint sunucunuza kaydedin.

2. Command Prompt’u administrator yetkileri ile açın ve EWSManagedAPI.msi dosyasının bulunduğu klasöre geçip aşağıdaki komutu çalıştırın.

msiexec /i EwsManagedApi.msi addlocal=”ExchangeWebServicesApi_Feature,ExchangeWebServicesApi_Gac”

3. Kurulum bittikten sonra IISReset yapın.

4. Aşağıdaki scriptleri indirip uzantılarını txt yerine ps1 yapın.

  • [download id=”36″]
  • [download id=”37″]

5. Set-SiteMailboxConfig.ps1 scriptini aşağıdaki parametrelere uyarak çalıştırın.

.\Set-SiteMailboxConfig.ps1 <Domain> <Exchange Server>

Örnek: 

.\\Set-SiteMailboxConfig.ps1 Get-Mailbox.org SV-EX1.Get-Mailbox.org

6. Site Mailbox Ayarlarının doğru yapıldığından emin olmak için Check-SiteMailboxConfig.ps1 scripti ile kontrol edin.

.\Check-SiteMailboxConfig

7. Exchange Sunucunuzda Exchamge Management Shell’i administrator yetkisi ile açın

8. Exchange Scripts klasörüne geçin (cd $Exscripts) ve aşağıdaki komutu çalıştırın

.\Configure-EnterprisePartnerApplication.ps1 -ApplicationType Sharepoint -AuthMetadataUrl https://<SP_FQDN>/_layouts/15/metadata/json/1

<SP_FQDN> SSL site collection adresiniz.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra SSL site collection olarak belirttiğiniz Site collection içerisinde bulunan siteler için Site Mailbox oluşturabilirsiniz.

[ylwm_vimeo height=”400″ width=”600″ class=”MyCustomClass”]53378743[/ylwm_vimeo]

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.