Exchange Server 2013 Managed Availability – Bölüm 5

closeBu yazı 4 yıl 2 ay 20 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.
 • Managed Availability – Bölüm 1’de Exchange Team tarafından alınan kararların ve Managed Availability yapısının nasıl planlandığını belirtmiştik.
 • Managed Availability – Bölüm 2’de Managed Availability ve Bileşenlerini genel olarak inceledik.
 • Managed Availability – Bölüm 3’de Health mailboxları inceledik.
 • Managed Availability – Bölüm 4’de Health Determination konusunu inceledik.

Serimizin bu son bölümünde Override ve Konfigurasyon ayarları konusuna bakacağız.

Overrides

Her ortamda varsayılan her zaman optimum şartlar olmayabilir ya da koşullar acil eylem gerektiren durumlarda kullanılır. Managed Availability tüm ortam veya tek bir server üzerinde Override (geçersiz kılma) aktif hale getirilebilir. Her override belli bir süreliğine ya da serverın belirli bir sürümüne göre ayarlanabilir.

*-ServerMonitoringOverride ve *-GlobalMonitoringOverride komutları yöneticilere (Admin) override’ı ayarlama, görüntüleme ve kaldırma yetkilerini sağlar.

İki farklı override modeli bulunur. Local Override ve Global Override.

Local Override

Local override değerleri Exchange 2013 Server kurulu olan işletim sistemin de registry de tutulur. Microsoft Exchange Health Management Servisi 10 dakika aralıkla konfigürasyonu HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\ExchangeServer\\v15\\ActiveMonitoring\\Overrides\\

altında bulunan değerlerden okur. Eğer hemen aktif olmasını isterseniz servisi baştan başlatarakta bunu sağlayabilirsiniz.

Local override tek bir sunucu için ayarlanır.

Global Override

Global override tüm Exchange Suncularını etkiler ve Active Directory’de şu container altında tutulur:

CN=Overrides,CN=Monitoring Settings,CN=FM,CN=Microsoft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=Contoso,DC=com

Konfigürasyon Ayrıntıları

Probe, monitör ve responder ayarlarını Event Viewer ile bulabilirsiniz. Bu ayarların bulunduğu loglar:

 • Probe ayarları:
  • Applications and Services Logs\Microsoft\Exchange\ActiveMonitoring\ProbeDefinition.
 • Monitor ayarları:
  • Applications and Services Logs\Microsoft\Exchange\ActiveMonitoring\MonitorDefinition.
 • Responder ayarları:
  • Applications and Services Logs\Microsoft\Exchange\ActiveMonitoring\ResponderDefinition.

9

Örnek olarak şöyle bir duruma bakalım:

Get-ServerHealth komutu ile Exchange 2013 Health durumunu kontrol ettiğimde MaintenanceFailureMonitor için durum unhealthy olarak görünüyor.

10

Event Viewer’dan hataya baktığımda sorunun ne olduğunu görebiliyorum ancak bu sorunu şu anda çözmek yerine override oluşturacağım.

MaintenanceFailureMonitor için 30 günlük local override oluşturmak için şu komutu kullanıyorum:

Add-ServerMonitoringOverride –Server "Ex-13" -Identity "Monitoring\\MaintenanceFailureMonitor" –ItemType Monitor –PropertyName Enabled –PropertyValue 0 –Duration 30.00:00:00

11

Oluşturduktan sonra override değerlerini kontrol edebiliriz. Bunun için EMS veya Registry Editor kullanılabilir.

12

Bu işlemden birkaç dakika sonra artık MaintenanceFailureMonitor’ın durumunu kontrol ettiğimizde disabled durumda olduğunu görebiliriz

13

Global Override oluşturmak isterseniz yani bir probe,monitor veya responder’ı bütün Exchange yapınızda değiştirmek isterseniz o zaman aynı şekilde *-GlobalMonitoringOverride komutunu kullanabilirsiniz.

Override Süreleri

Override işlemlerinin ne kadar süreceğini iki farklı şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunlardan ilki Duration parametresini kullanarak zaman belirtmek. Duration parametresi için format dd.hh:mm:ss şeklindedir. Kısaca 30.20:10:05 kullanmanız durumunda bu 30 gün 20 saat 10 dakika 5 saniye anlamına gelir.

Diğer bir yöntem ise ApplyVersion parametresini kullanmak. Applyversion parametresini kullanarak Exchange 2013 versiyonunu belirtip bu versiyon için sunucularda değişiklikte bulunabilirsiniz. ApplyVersion parametresini kullanmak isterseniz versiyon bilgisini almak için şu komutu kullanabilirsiniz.

Get-ExchangeServer | ft name,admindisplayversion

Bu komut size versiyon bilgisini şu şekilde verecektir: Version 15.0 (Build 712.24) = 15.0.712.24

Add-GlobalMonitoringOverride -Identity "Monitoring\\MaintenanceFailureMonitor" –ItemType Monitor –PropertyValue 0 –ApplyVersion "15.0.712.24"

Override kaldırmak için Remove-ServerMonitoringOverride komutunu kullanabilirsiniz:

Remove-ServerMonitoringOverride –Server "Ex-13" Identity "Monitoring\\MaintenanceFailureMonitor" –ItemType Monitor –PropertyName Enabled

Managed Availability, Exchange Server 2013 ile gelen güzel bir monitoring özelliği. RTM, CU1 ve CU2 sonrası halen eksikleri ve sorunları bulunduğu doğrudur ancak bu sorunlara rağmen çözüm bulmak yerine overrideları kullanmanızı önermem. Override’lar sizin ortamınıza uygun bu ayarları daha güncel hale getirmenizi sağlamak için bulunuyor.

Umarım Managed Availability konusunda yazdığım bu 5 bölümlük yazı sizlere yardımcı olur ve sorunsuz günler geçirmenizi sağlar…

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.