Exchange Server 2013, CU2 kurulumundan sonra sık sık restart oluyor…

closeBu yazı 4 yıl 4 ay 2 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Microsoft bu hafta Exchange Server 2013 için önemli bir KB yayınladı. (KB 2883203)

Birden çok domain bulunan veya parent/child yapısına sahip Active Directory yapılarında Exchange Server 2013 Cumulative Update 2 (CU2) güncellemesinden sonra sunucularınız sık sık kendi kendine restart olabilir. Bu Exchange 2013 kullananlar için önemli bir sorun. Microsoft’un bu sorunu daha önce farketmemiş olması asıl sorun ancak bu sorun için en azından bir çözüm bulunuyor.

Bu restart işlemine ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot Managed Availability Responder neden oluyor olabilir. ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot responder ActiveDirectoryConnectivityConfigDCProbe tarafından yanlış domain controller’ın kullanılmasından dolayı bu aksiyonu alır.

Bu sorunu çözmek için geçici çözüm olarak şu adımları uygulayabilirsiniz. Exchange 2013 için gelecek olan güncellemelerde bu sorun giderilecektir.

Öncelikle bu sorunun ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot responder tarafından kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulmamız gerekiyor. Bunun için sorun yaşayan sunucuda şu komutu kullanarak eventlog’da arama yapabilirsiniz.

(Get-WinEvent -LogName Microsoft-Exchange-ManagedAvailability/* | % {[XML]$_.toXml()}).event.userData.eventXml| ?{$_.ActionID -like "*ForceReboot*"} | ft RequesterName

Eğer sonuç olarak RequesterName için ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot dönüyorsa o zaman sıradaki adımları kullanarak bu responder’ı inaktif hale getirmemiz gerekiyor.

60 Günlüğüne etkisiz kılmak için:

Add-GlobalMonitoringOverride -Identity Exchange\ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot -ItemType Responder -PropertyName Enabled -PropertyValue 0 -Duration 60.00:00:00

Exchange Server 2013 CU2 versiyonlarında etkisiz kılmak için:

Add-GlobalMonitoringOverride -Identity Exchange\ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot -ItemType Responder -PropertyName Enabled -PropertyValue 0 -ApplyVersion “15.0.712.24”

Bu komutları kullandıktan sonra 10 dakika içerisinde işlem geçerli olacaktır. Oluşturduğunuz bu override işleminin başarılı olup olmadığını görmek için şu komutu kullanabilirsiniz:

(Get-WinEvent -LogName Microsoft-Exchange-ActiveMonitoring/responderdefinition | % {[XML]$_.toXml()}).event.userData.eventXml | ?{$_.Name -like “ActiveDirectoryConnectivityConfigDCServerReboot"} | ft name,enabled

Kaynak: Microsoft Support

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.