Exchange Server 2013 Address Book Policy Agent

closeBu yazı 4 yıl 5 ay 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Uzun bir süre önce sizlere Address Book Policies – Exchange 2010 SP2 konusunu örnekli olarak anlatmaya çalışmıştım. Exchange Server 2013 Address Book Policies baştan kodlandığından dolayı Exchange 2010’da izlediğimiz adımlara ek olarak Address Book Policy Agent kurulumu eklendi.

Address Book Policy agent yapılandırılmadığı zaman aynı organizasyon içerisinde address book policy kullanalarak kullanıcıları farklı address booklar kullanarak izole etseniz bile aralarında mail akışı olması durumunda Outlook veya OWA gönderen bilgisini çözümleyip iletişim bilgilerini contact card üzerinde gösterecektir.  Örnek bir senaryo üzerinden bakarsak.

Serkan kullanıcısı ve Çiğdem kullanıcısı aynı Exchange organizasyonu içerisinde olsunlar. Her iki kullanıcı da farklı firmalara mensup olduklarından bu iki firma için farklı address list, global address list ve room list oluşturmuş olalım ve bu listleri kullanarak her iki firmaya farklı address book policy uygulayalım. Bu durumda her iki kullanıcımızda address book içerisinde birbirlerini göremeyeceklerdir ancak Çiğdem kullanıcısı Serkan kullanıcısının smtp adresini kullanarak, Serkan kullanıcısına bir email atması durumunda. Çiğdem kullanıcısının Outlook veya OWA üzerinden ismi çözümlenecek ve erişim bilgileri, availability, organization gibi özel bilgileri Serkan kullanıcısı tarafından görüntülenebilecektir. Bu durum güvenlik ve güvenilirlik açısından birden fazla firmayı bulunduran Exchange organizasyonlarında sorun oluşturabilir.

İşte bu durumu engellemek için Exchange 2013 yapısında sunucularımızda Address Book Policy Agent’ı aktif hale getirmemiz gerekiyor.

ABP Agent aktif olup olmadığını Get-TransportAgent komutu ile öğrenebilirsiniz. Eğer aldığınız cevap içerisinde ABP Agent listelenmemiş ise aktif hale getirmek için şu işlemleri yapmanız gerekiyor.

1. ABP Agent’ı kurun

Install-TransportAgent -Name "ABP Routing Agent" -TransportAgentFactory "Microsoft.Exchange.Transport.Agent.AddressBookPolicyRoutingAgent.AddressBookPolicyRoutingAgentFactory" -AssemblyPath $env:ExchangeInstallPath\\TransportRoles\\agents\\AddressBookPolicyRoutingAgent\\Microsoft.Exchange.Transport.Agent.AddressBookPolicyRoutingAgent.dll

InstallABPAgent

 2. ABP Agent’ı aktif duruma getirin

Enable-TransportAgent "ABP Routing Agent"

 

3. Transport Servisini durdurup tekrar başlatın.

Restart-Service MSExchangeTransport

 

4. ABP Agent’ın aktif durumda olduğunu kontrol edin

Get-TransportAgent

 

5. ABP Agent’ı transport seviyesinde aktif duruma getirin

Set-TransportConfig -AddressBookPolicyRoutingEnabled $true

 

InstallABPAgent2

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.