Exchange Admin Center (EAC) kullanarak Exchange 2013’de PST Export / Import işlemleri nasıl yapılır?

closeBu yazı 4 yıl 11 ay 21 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 Exchange Admin Center (EAC) kullanarak PST almak ve geri yüklemek kolaylaştırılmış durumda. PST alma ve geri yükleme işlemlerini başarılı şekilde tamamlamak için 2 önemli öngereksinimi sağlamamız gerekiyor.

  1. Gerekli Yetkilerin Verilmesi
  2. Shared Folder ayarlarının yapılması.

Gerekli Yetkilerin Verilmesi

Exchange 2013 Role Based Access Control (RBAC) kullandığından Export ve Import işlemlerini herhangi bir kullanıcının yapabilmesi için gerekli yetkilere sahip olması gerekiyor. Gerekli yetkiler verilmeden Import ve Export seçenekleri EAC üzerinde aktif olmayacaktır.

ExportImportPST0

Bu nedenle EAC > Permissions > Admin Roles sayfasında + tuşuna basıp yeni bir Role Group ekliyorum. Eğer yapınızda bulunan varsayılan role grupları kullanmak isterseniz bunu da yapabilirsiniz ama ben bu tür yetkiler için ayrı ayrı Role Group oluşturmayı yönetim ve güvenlik açısından daha çok tercih ediyorum.

ExportImportPST1

ExportImportPST2

Roles kısmında Mailbox Import Export Rolünü ekliyoruz ve kullanıcımızı da bu role group’un üyelerine ekliyoruz.

ExportImportPST3

Bu işlemleri bu kullanıcı ile EAC’ye bağlı olduğumuzdan EAC’yi kapatıp tekrar bağlandığımızda artık işlemleri görebiliyoruz.

ExportImportPST4

Shared Folder Ayarlarının yapılması

PST Export veya Import işlemini yapabilmek için Exchange 2013 bizden shared folder belirtmemizi isteyecektir. Bu nedenle herhangi bir sunucunuz üzerinde herhangi bir isim ile shared folder oluşturabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var:

  • Exchange Trusted Subsystem hesabının bu shared folder üzerinde Full Access yetkisi olması gerekiyor.
  • Shared folder’ın Exchange sunucularınız tarafından erişilebilir olması gerekiyor.

PST Export işlemi

Gerekli ayarları tamamladığımıza göre artık PST Export işlemini yapabiliriz. Bunun için kullanıcımızı seçip Export to a PST File işlemini seçiyoruz. Mailbox veya Archive Mailbox seçeneklerinden hangisini export edeceksek onu seçiyoruz.

ExportImportPST5

PST dosyasını nereye, hangi isimle kaydedeceğimizi belirtiyoruz.

ExportImportPST6

İşlem tamamlandıktan sonra işlemin tamamlandığına dair bir bilgilendirme E-Mail’i almak istiyorsak hangi adrese gönderileceğini belirtiyoruz.

ExportImportPST7

İşlemi başlattıktan sonra Alerts kısmından işlemin durumunu takip edebilirsiniz.

ExportImportPST8

İşlem sorunsuz tamamlandı ve PST dosyamız oluştu.

ExportImportPST9

PST Import işlemi

Bunun için Import PST işlemini seçiyoruz.

ExportImportPST10

PST dosyamızın yerini belirtiyoruz.

ExportImportPST11

Hangi kullanıcı mailbox’ına bu PST dosyasının içeriğini import edeceğimizi belirtiyoruz.

ExportImportPST12

İşlem tamamlandıktan sonra işlemin tamamlandığına dair bir bilgilendirme E-Mail’i almak istiyorsak hangi adrese gönderileceğini belirtiyoruz.

ExportImportPST13

İşlemi başlattıktan sonra Alerts kısmından işlemin durumunu takip edebilirsiniz.

ExportImportPST14

Etiketler: ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.