Exchange 2013 Mail Akışına Genel Bakış

closeBu yazı 4 yıl 10 ay 11 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 kendisinden önceki versiyonlardan farklı olarak rol sayısı olarak sadece iki rol ile karşımıza çıktı. Exchange 2010’dan farklı olarak Hub, Edge ve UM rolleri artık Exchange 2013’de bulunmuyor. Microsoft, hataları azaltmak, basitleştirilmiş bir yapı sunmak için bu yönde adım attığını belirtmişti. Bu iki rol Client Access Server ve Mailbox rolü. Client Access Server konusunu anlatırken CAS sunucusunun tamamen Mailbox sunucusundan bağımsız bir rol olduğundan bahsetmiştik. Bütün veri işlemlerinin artık Mailbox sunucusu üzerinde bulunduğunu da önemli bir nokta olarak sizlere anlatmaya çalıştım. Bu yapının birçok faydası var ancak ben bu yazımda sizlere Transport Yapısı ve Mail akışı ile ilgili bilmek vermek istiyorum o nedenle henüz okumadıysanız Client Access Server yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Exchange’de mail akışı Transport Pipeline sayesinde sağlanır. Mail iletiminin bir uçtan diğer uca ulaşmasını sağlayan servislerin, bağlantıların, bileşenlerin ve queueların (kuyrukların) tamamını Transport pipeline olarak adlandırıyoruz. Exchange 2013 yapısında transport pipeline 3 ana servisten oluşuyor.

E2013T1

 • Front End Transport Service: Client Access Server üzerinde çalışan bu servis, organizasyon dışından gelen veya organizasyon dışına gönderilen mesajlar için Proxy görevi görür. Herhangi bir mesaj inceleme yapmaz ve sadece bağlantı, domain, gönderen veya alıcıya göre filtreleme sağlar. Bu servis ile herhangi bir mesaj queue’ya alınmaz ve sadece Mailbox sunucusu üzerinde bulunan Transport Servisi ile iletişim kurar.

E2013T2

 • Transport Service: Mailbox sunucusu üzerinde çalışan bu servis Exchange 2010’dan bildiğimiz Hub Transport servisi ile neredeyse birebir uyuşuyor. Organizasyonun bütün SMTP mail akışından, mesajların kategorize edilmesinden ve içerik denetiminden sorumlu olan servisimiz. Daha önceki versiyonlardan farklı olarak Transport servisi artık mailbox database ile direk konuşmuyor onun yerine Mailbox Transport Service ile Front End Transport servisi arasındaki iletişimi sağlıyor ve yerel olarak mesajları queue’ya alıyor.

E2013T3

 • Mailbox Transport Service: Mailbox Transport Service ile Transport service birbirinden farklıdır. Isimleri aynı ve aynı rol üzerinde bulunuyor olmalarına rağmen görevleri tamamen farklıdır. Mailbox Transport Service iki farklı servisten oluşur. Mailbox Transport Delivery ve Mailbox Transport Submission.
  • Mailbox Transport Delivery: SMTP mesajlarını Transport Servisinden alır ve RPC kullanarak mailbox database’e iletir.
  • Mailbox Transport Submission: Mailbox database’e RPC ile bağlanır ve mesajları SMTP aracılığı ile Transport servisine iletir.

E2013T4

Edge Sunucusunun artık Exchange 2013’de bulunmadığını bildiğimiz için dışarıdan gelen mesajların nasıl Exchange 2013 tarafından karşılanacağına değinelim. Exchange 2007/2010’da Hub Transport sunucusunu kurduğunuzda Recieve connector üzerinde Anonymous Users aktif olarak gelmezdi. Bu nedenle Exchange 2007/2010 Hub Transport sunucusu kurar kurmaz organizasyon dışarısından Email almanız mümkün olmazdı. Ancak artık Exchange 2013 Client Access Server kurulumunu tamamlamanız durumunda Receive Connector için Anonymous Users’a izin verildiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni biraz önce de belirttiğimiz gibi Edge sunucumuz artık yok ve organizasyon dışından gelen mesajlarımız eğer herhangi bir 3rd party ürün kullanmıyorsanız CAS Front End Transport Service tarafından karşılanacak. Bu noktada şunu da belirtmekte fayda var ki eğer ortamınızda hali hazırda Edge sunucunuz bulunuyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

E2013T5

Transport Service’in durumu ise tamamen farklıdır. Mesajlar Transport servisine 4 farklı yolla iletilebilir.

 1. Receive Connector
 2. Pickup ve Replay klasörleri
 3. Mailbox Transport Service
 4. Transport agent submission

E2013T8

Transport Service’in mesajları database’e iletmekten sorumlu olmadığını belirtmiştik. Transport Service’e gelen mesajlar belirli bileşenlerden geçtikten sonra ya Front End Transport Service’e ya da Mailbox Transport Service’e SMTP ile iletilir. Bu bileşenlere ve işlemlere bakarsak:

Submission: Mesajların queue’ya alınma işlemidir. 3 farklı yolla gerçekleşebilir. SMTP Receive Connector, Pickup ve Replay klasörleri veya Agent aracılığı ile.

Categorizer: Mesajları submission queue’dan alır ve şu işlemlerden geçirir:

 • Alıcının organizasyon içerisinde mi dışında mı olduğuna bakar.
 • Alıcı bilgisi bulunduktan sonra mesajın hangi yoldan nereye iletileceğine karar verir
 • İçerik çevirme yaparak mesajın formatını iletime hazırlar.

Ayrıca bu işlemlerden sonra mail akışı kuralları uygulanır. Categorizerdan sonra mesajlar delivery queue’ya alınır. SMTP send işlemine geçilir ve mesajın iletileceği yere göre şu senaryolardan biri gerçekleştirilir:

 1. Aynı sunucu üzerinde bulunan Mailbox Transport Servisine mesaj iletilir.
 2. DAG üyesi farklı bir Mailbox sunucusunda bulunan Mailbox Transport Servisine iletilir.
 3. Başka bir DAG, Active Directory Site veya farklı bir forest’ta bulunan Transport Servisine iletilir.
 4. CAS üzerinde bulunan Front End Transport Servisine iletilir.

E2013T7

Mesajlar son noktada Mailbox Transport Delivery Service’e ulaştıktan sonra RPC ile Database’e iletilir.

Exchange 2013 ortamına ulaşan mesajların nasıl bir yol izlediğini ve nasıl işlemlerden geçtiğine genel olarak baktık.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.