Exchange 2013 EAC (Exchange Admin Center) CSV kullanarak Mailboxlar başka bir Database’e nasıl taşınır?

closeBu yazı 4 yıl 11 ay 20 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 Exchange Admin Center ile gelen güzel özelliklerden bir tanesi Batch işlemleri. EAC üzerinde CSV kullanarak mailboxlarımız bir database’den başka bir database’e taşımamız mümkün. Eğer birden fazla kullanıcıyı bir database’den başka bir database’e taşıyacaksanız bu işlem eminim ki hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Kullanacağınız CSV dosyasının aşağıdaki formata uygun olması gerekiyor

EMAILADDRESS
srknvrgl@get-mailbox.org
Cigdem.Varoglu@get-mailbox.org

CSV dosyanızında ilk satırda bulunan EMAILADDRESS içerisinde kelimeler arasında ve dosyanın son satırında boşluk olmamasına dikkat edin. Bu dosyayı oluşturmanın en kolay yolu EAC üzerinde kullanıcılarınızı seçip listeyi export etmeniz.

Mailboxları seçip Export data to a CSV file işlemini seçiyoruz.

ECPMove1

Export Data sayfasında sadece EMAIL ADDRESS bilgisini seçiyoruz ve dosyamızı kaydediyoruz.

ECPMove2

Export edilen dosyaya baktığımızda başta belirttiğim düzenlemeleri yapmamız gerekiyor çünkü Export işlemi ile oluşturulan CSV içerisinde EMAIL ADDRESS ayrı yazılmış durumda. Ayrıca son satırda boşluk bulunuyor.

ECPMove3

Bu nedenle dosyamızı düzenleyip doğru formatta kaydediyoruz.

Artık kullanıcılarımızı taşıyabiliriz. Recipients > Migration sayfasında Move to a different database seçeneğini seçiyoruz.

ECPMove4

New Local Mailbox Move sayfasında karşımızı iki seçenek çıkıyor. İlk seçenek olan Select the users that you want to move seçeneğini seçerseniz kullanıcılarınızı tek tek ekleyebilirsiniz ancak biz CSV dosyamızı kullanacağız bu nedenle Specify the users with a CSV file seçeğini seçip dosyamızı belirtiyoruz.

ECPMove5

Yapılacak işleme isim veriyoruz ve Archive seçeneğini altında yapmak istediğimiz işlemi belirtiyoruz. Burada bize 3 seçenek sunulmuş durumda

  • Hem primary mailbox hem archive Mailbox’ı aynı anda taşıyabiliriz.
  • Sadece primary mailbox’ı taşıyabiliriz
  • Sadece arhive mailbox’ı taşıyabiliriz

Ben sadece primary mailboxları taşıyacağımı belirttim. Target Database kısmında bu mailboxların hangi database’e taşınmasını istiyorsak o database’i seçiyoruz. Eğer seçtiğiniz mailboxlara ait Archive mailboxları da taşımayı seçerseniz Target Archive Database kısmında hangi database’e archive mailboxlarını taşımak istiyorsanız belirtmeniz gerekecek.

ECPMove6

İşlem bittikten sonra bilgilendirme mesajının hangi kullanıcıya veya gruba gönderileceğini belirtiyoruz.

Bize ayrıca işlemin hemen mi yoksa daha sonra manual olarak mı başlatılmasını istediğimiz sorulacak. Ben bu işlemin hemen başlatılmasını seçiyorum ve new tuşuna basar basmaz bu işlem başlayacak. Eğer siz sadece batch işlemini oluşturmak ve daha sonra kendiniz başlatmak istiyorsanız Manually start the batch later seçeneğini seçebilirsiniz.

ECPMove7

İşlem başladıktan sonra durumunu takip edebilirsiniz.

ECPMove8

İşlem tamamlandı. CSV dosyasında belirttiğimiz kullanıcılarımıza ait primary mailboxlar yeni bir database’e taşındı.

ECPMove9

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.