Windows 8 ve ActiveSync

closeBu yazı 5 yıl 10 ay 21 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Windows 8 Developer Preview’da gelen ve Consumer Preview ile Exchange yönetenlerimiz için açığa çıkan bir özellikten bahsetmek istiyorum. Windows 8 Consumer Preview ile gelen Mail uygulamasını kullanarak Active Sync aracılığı ile Exchange sunucularınıza ulaşabilir ve e-mailllarınızı yönetebilirsiniz. Calendar uygulaması da aynı zamanda güncellenecektir.

Eğer firmanızda ActiveSync için policy uyguluyorsanız hesabınızı tanıttıktan sonra sizden bu policy’i uygulamanızı isteyecektir.

Bu işlemi uyguladıktan sonra artık Windows 8 Mail uygulamasını kullarak Exchange ortamında bulunan e-maillarınıza ulaşabilirsiniz.

Outlook kadar fazla özelliğe sahip olmasada basit bir e-mail uygulaması olarak kullanışlı.

Exchange tarafında ise konuya biraz ayrıntılı bakalım. Exchange ActiveSync yönetimi ile ilgili birçok makale ve kitap bulunmakta. Bu makalelerin başında Microsoft Exchange Team tarafından yayınlamış olan Allow, Block or Quarantine ActiveSync devices since Exchange 2010 makalesi geliyor.

Ortamda Windows 8 kullanan bir kullanıcı ActiveSync kullanmadan önce, ActiveSync erişimi için oluşturabileceğiniz Device Access Rule içerisinde Device Family kısmında WindowsMail bulunmuyor.

İlk Windows 8, ActiveSync ile bağlandıktan sonra ise Device Family listesinde artık WindowsMail’ı görebiliyoruz.

Hesabımda tanımlı ActiveSync Cihazlarına baktığımda WindowsMail’ı cihaz olarak görebiliyorum.

ActiveSync versiyonu 14.0. En son versiyonu henüz kullanmıyor ama Windows 8 RTM ile son versiyonda geleceğine umut ediyorum.

Device OS: 6.2_0.0_0x100_1_9 , Windows 8 için belirtilmiş durumda

Exchange sunucularımız bu cihazı bir activesync device olarak gördüğü için aynı bir mobil cihaz gibi Windows 8 Mail client’ı içinde wipe uygulayabiliriz.

Wipe işleminden sonra bu hesap Mail uygulamasının içerisinden siliniyor.

 

Windows 8 birçok yenilik ile geliyor. Şu ana kadar kurmadıysanız en azından bir kere test etmenizi öneririm. Pişman olmayacaksınız.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.