POP, IMAP ve SMTP Ayarlarını Outlook Web App Üzerinde Gösterin

closeBu yazı 6 yıl 3 ay 2 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Kullanıcılarınıza Exchange Server 2010’a IMAP, POP veya SMTP erişimi veriyor musunuz? Kabul ediyorum bazı firmalarda bu gerekli olabilir :) IMAP,POP veya SMTP erişimi veriyorsanız o zaman kullanıcılarınıza hangi ayarları kullanılacağını da yazılı bir şekilde sunmanız gerekiyor.  Exchange Server 2010 OWA bunu bizim için yapabiliyor.

Daha önce dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama Outlook Web App’e girdikten sonra Options’a giderseniz. Account sayfasında (İlk karşınıza çıkan sayfa) tam ortada bir link var “Settings for POP, IMAP and SMTP Access.”

Bu linke bastığınızda açılan pencerede varsayılan kurulumda bütün ayarlar için “Not Available” yazdığını göreceksiniz.

Bu ekranı kullanarak kullanıcılarınıza POP, IMAP ve SMTP ayarlarını sunabilirsiniz.  Örnek olması açısından ben şu port ve encrytionları External Connection ayarları için kullanmak istiyorum:

POP:  Port 110, Encryption: TLS

IMAP: Port 143, Encryption: TLS

SMTP: Port 587, Encryption: TLS

Port ve Encrytion kısmı tamamen sizin firmanızın güvenlik kurallarına bağlı olduğundan komutları çalıştırırken kendi yapınıza uyarlamanız gerekiyor.

Öncelikle POP, IMAP ve SMTP ayarlarımızı yapalım

Set-POPSettings –ExternalConnectionSettings “mail.get-mailbox.org:110:TLS”
 Set-IMAPSettings –ExternalConnectionSettings “mail.get-mailbox.org:143:TLS”

IISReset yapıp bu ayarların OWA üzerine gelip gelmediğine bakalım.

SMTP Clientlar için 587 portunu kullanıyorum bu varsayılan porttur. Hangi portun kullanıldığını Hub Transport Sunucunuzda bulunan Client Receive Connector özelliklerinden bulabilirsiniz.

SMTP Ayarlarını göstermek için ise HUB Transport sunucumda bulunan Receive Connector için şu komutu çalıştırıyorum.

 Set-ReceiveConnector –Identity “EX01\\Client EX01” -AdvertiseClientSettings:$true

Şimdi IIS Reset yapıp tekrar bakalım.

Bütün ayarları artık Exchange Server 2010 Outlook Web App üzerinde gösterebiliyoruz.

Bu işlemi kullanıcılarınızın bağlandığı tüm Client Access Serverlarda yapmanız gerektiğini unutmayın.

Ek olarak birkaç port bilgisi:

Service TCP Port Notes
SMTP – Simple Mail Transfer Protocol 25 * As part of the anti-spam best practices, you should block this outgoing for any machine that doesn’t need to send email directly.
SMTPs – secure SMTP 465 Port 465 shows up Appendix A of the 1996 non-standard standard The SSL Protocol Version 3.0 as “Simple Mail Transfer Protocol with SSL”. Unfortunately, it’s not registered for SMTPs, it’s registered for URD – “URL Rendesvous Directory for SSM” by Cisco. The recommended approach, at least for authentication, is to use START TLS encryption on submission port 587.
(SMTP email) submission 587 * See RFC 2476 – Message Submission.
POP2 – Post Office Protocol 2 109 * obsolete
POP3 – Post Office Protocol 3 110 *
POP3s – secure POP3 995 * Full description is “pop3 protocol over TLS/SSL (was spop3)”.
IMAP3 – Interactive Mail Access Protocol v3 220 * obsolete
IMAP4 – Internet Message Access Protocol 4 143 * Also referred to by version as IMAP4.
IMAPs – secure IMAP 993 * Full description is “imap4 protocol over TLS/SSL”. Use 993 instead of TCP port 585 “imap4-ssl”, which is deprecated.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.