OWA Mini – Exchange 2010 SP2

closeBu yazı 6 yıl 6 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Outlook Mobile Access veya OMA özelliğini Exchange Server 2003 kullananlarınız hatırlar. Bu özellik Exchange Server 2007 itibari ile kaldırılmıştı. Yoğun istek üzerine bu özellik tekrar bizler ile birlikte. Bu özelliği kim isterki diye düşünmeyin. Yoğun istek Active Sync bulunmayan browser based mobil cihaz kullanıcalarının çoğunlukta olduğu kıtalardan geldi.

OWA Mini adresi biraz ilginç gelebilir bunun nedeni Exchange 2010’da bu özelliğin OWA virtual directory altında farklı bir virtual directory olarak oluşturulmuş olması. Bu nedenle OMA’ya erişim için OWA adresinizin sonuna /OMA eklemeniz yeterli.

Örneğin: https://mail.icsbermuda.com/owa/oma

OWA Mini arayüzü ve özellikleri çok kısıtlı.

Email Gönderebilir, tüm klasörlerdeki emaillarınızı okuyabilirsiniz.

Calendar, Contacts, Tasks ve organizasyon Adres Defterine ulaşmanız mümkün.

Out of Office ve Bölgesel zaman ayarınızı değiştirebilirsiniz.

OWA mini üzerinde log off tuşu bulunmamaktadır ve herhangi bir cookie kullanılmamaktadır. OMA mini HTML2 kullanılarak yazılmıştır.

OWA mini Exchange Service Pack 2 kurulduğunda otomatik olarak aktif halde gelecektir. OWA erişimi olan herkes kullanabilecektir.

Eğer OMA erişimini engellemek istiyorsanız. Virtual Directory üzerinden veya OWA Mailbox Policy ile erişimi engelleyebilirsiniz.

Set-OwaVirtualDirectory –Identity “owa (Default Web Site)” –OWAMiniEnabled $False

Set-OwaMailboxPolicy –Identity Default –OWAMiniEnabled $False

(Bu örnekte default policy kullanıldı eğer farklı policyler oluşturduysanız o zaman hangisinde değiştirmek istiyorsanız o policynin ismini kullanın)

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.