Microsoft Exchange 2010 SP1 Beta Transport Yapısındaki Geliştirmeler

closeBu yazı 7 yıl 5 ay 9 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 SP1 Transport Yapısındaki bazı geliştirme ve yenilikler hakkında kısa bilgi vermek amaçlı olarak hazırladığım kısa özetler şu şekilde:

Not: Bu bilgiler Service Pack 1 (SP1) Beta’ya göre yazılmıştır. Bu nedenle SP1 yayınlandığında bu özellik veya geliştirmelerde değişiklik olabilir.

Message Throttling Geliştirmeleri

Message throttling Hub veya Edge Transport rolüne sahip Exchange 2010 sunucularda kaynakların yanlışlıkla veya kasıtlı olarak yetersiz hale gelmesini engellemek amaçlı olarak mesajlara ve bağlantılara konulan bir grup limittir. Exchange 2010 SP1 organizasyon bazında bu kaynakları kontrol ederek mesajların nasıl idare edileceğini (taşınacağını) belirler. Transport sunucuları bir gönderen tarafından iletilen mesajlar için ortalama maliyet hesabı bilgisini tutar. Eğer kullanıcının iletileri yüksek maliyet oluşturuyorsa o zaman diğer kullanıcılar tarafından gönderilen daha düşük maliyetli iletileri önceliklendirir. Örnek olarak bir kullanıcı sürekli 5 MB’lık ekli iletiler gönderiyorsa önceliği ek bulunmayan diğer iletilere vererek onların iletimini sağlar.

Bunun dışında Mailbox sunucularda RPC kullanımını da takip eder. Transport sunucuları Mailbox sunuculara iletmek için RPC bağlantısı kurarken eğer Mailbox sunucusu RPC kullanımında yoğunluk yaşıyorsa kuracağı RPC bağlantısını kaynak kullanımını kısmak için ölçeklendirerek azaltır ve interaktif kullanıcıların kuracağı RPC bağlantılarına öncelik verir.

Shadow Redundacy Promotion

Exchange 2010 mesaj iletiminde Shadow Redundancy ile tanışmıştık. Shadow Redundancy’nin temel özelliği Exchange organizasyonuna giren bir mesajın kaybolmasını minimize etmek için geliştirilmiş bir teknoloji olmasıdır. Bunu sağlamak için Exchange Transport sunucuları (Hub veya Edge Rolüne sahip sunucular) Shadow Redundancy SMTP Protocol Extension kullanırlar. Ancak Exchange 2010 RTM’de yaşanan Shadow Redundancy problemlerinden biri shadow redundancy protocol’ünü desteklemeyen SMTP sunucularla olan iletişimden kaynaklanıyordu. Exchange 2010 RTM’de transport sunucuları organizasyon içinde son noktaya ileti ulaşana kadar bilgilendirmeyi geciktirir. Ancak belirli bir limit aşıldıktan sonra son noktaya ileti ulaştığına dair doğrulama olmadan transport sunucusu bilgilendirmeyi sunar. Özellikle internette bulunan SMTP sunucular ile irtibatı sağlayan Edge sunucularda yaşanan bu problemi engellemek için SP1’de yeni bir geliştirme eklendi. Shadow Redundacy Promotion. Bu özellik artık doğrulama gelmemesi durumunda mesajı aynı Site içerisinde bulunan başka bir transport sunucusuna yönlendirir ve bu sayede Shadow Redundancy’i sağlamış olur.

Load Balancing Geliştirmeleri

Exchange SP1 Transport sunucuları hizmet dışı olan sunucuların listesini tutar bu sayede örneğin bir Active Directory Site’ınızda 4 transport sunucunuzdan birinin çalışmıyor olması durumunda diğer sitelarda bulunan sunucular bu bilgiyi tutar ve diğer 3 sunucu arasında yük dağılımını dengeleyerek iletileri ulaştırır.

SMTP İletişiminde Geliştiriltirilmiş Güvenlik

Authentication Relay saldırılarına karşı Exchange 2010’un bütün servisleri Extended Protection for Authentication güncellemesi geçildi. Extended Protection for Authentication’ı aktif veya pasif hale getirebilirsiniz.

Güvenilir bağlantılarda Send Connector Ayarlarına ekleme.

Bazı durumlarda hat durumundan dolayı Exchange 2010 yaratılmış olan send connector üzerinden Exchange Online gibi güvenilir ve kesinti olması beklenmeyen SMTP sunuculara iletileri iletilemeyip NDR üretebilir. Exchange 2010 SP1 ile Send connector’ü bu tür bağlantılar için NDR üretmek yerine tekrar iletmeyi deneyecek şekilde ayarlanabilir.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.