Mailbox Auto-Mapping – Exchange 2010 SP2

closeBu yazı 6 yıl 1 ay 7 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 SP1 Paylaşılan Mailboxların Outlook 2010 Açılınca Otomatik Eklenmesi, SP1 ile gelen güzel bir özellikti ancak çok fazla mailbox üzerinde full mailbox hakkı bulunan kullanıcılarda yavaşlığa neden olabiliyordu. Bu nedenle Microsoft, Exchange 2010 SP2 ile Mailbox-Automapping’i engelleme avantajı geldi. Bu işlemi yapabilmek için Full Access yetkisini kullanıcıya Exchange Management Shell üzerinden vermeniz gerekiyor. Exchange Management Console aracılığı ile Full Mailbox Access yetkisi verdiğinizde Auto-Mapping’i engellemek için herhangi bir seçenek bulunmuyor.

Bir örnek ile göstermek istiyorum.

_svaroglu kullanıcıma iki farklı mailbox üzerinde Full Access yetkisi vereceğim ancak bir tanesinde automapping’i kaldıracağım.

 

Add-MailboxPermission -Identity Alan.Reid -user _SVAROGLU -AccessRights FullAccess

İkinci mailbox için Automapping’i kaldırıyorum.

Add-MailboxPermission -Identity Andy.White -user _SVAROGLU -AccessRights FullAccess -AutoMapping $false

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu bilgi Active Directory’de kullanıcının MSExchDelegateListLink attribute’unda tutuluyor.

İki kullanıcı için bu değeri karşılaştırırsanız ikinci kullanıcımızda bu değerin boş olduğunu görüyoruz. Bu nedenle Outlook üzerinde bu mailbox’ı görmüyoruz.

Bu durumda Outlook 2010’u açtığımda sadece Alan.Reid’in mailbox’ını otomatik geldiğini görüyorum.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.