Hiyerarşik Adres Defteri (Hierarchical Address Book – HAB)

closeBu yazı 7 yıl 2 ay 29 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Hiyerarşik Adres Defteri (Hierarchical Address Book) (HAB) – Exchange Server 2010 ile gelen Adres defterini hiyerarşik şekilde görüntülememizi ve kullanmamızı sağlayan yeni bir özellik. Exchange 2007’de sadece Japonca kurulumda HAB yapılandırılabiliyordu; bunun nedenini halen bilmiyorum ama çok ilginç :)…

HAB yapısını kullanabilmek için Exchange Server 2010’da schema extend gerekiyor ancak Exchange Server 2010 Service Pack 1 kullanıyorsanız schema da herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Service Pack 1’e henüz geçiş yapmadıysanız Hiyerarşik Adres Defteri yapısının kurulumuna başlamadan önce şu makaleyi okumanız gerekecek:

How to extend the Active Directory schema for the Hierarchical Address Book (HAB) on an Exchange Server 2010 server

Bu Makalemde Service Pack 1 yapısında kurulumu anlatacağımdan burada ki işlemler ve komutların bazıları Exchange Server 2010 RTM versiyonunda bulunmuyor. Exchange Server 2010 RTM’de yapılan işlemler ADSIEdit, Active Directory Users and Computers (Advanced View) kullanılarak yapılıyor. Exchange Server 2010 RTM üzerinde Hiyerarşik Adres Defteri oluşturmak ve yapılandırmak için  şu makaleyi kullanabilirsiniz.

How to enable the Hierarchical Address Book feature in Microsoft Exchange Server 2010

Exchange Server 2010 Service Pack 1 ile Hiyerarşik adres defteri için şu cmdlet ler eklendi:

  • Set-OrganizationConfig için HierarchicalAddressBookRoot ayarı
  • Set-Group için IsHierarchicalGroup, SeniorityIndex, PhoneticDisplayName parametreleri
  • Set-User için SeniorityIndex ve PhoneticDisplayName parametreleri
  • Set-Contact için SeniorityIndex PhoneticDisplayName ayarları

Şimdi biraz ayrıntıya girelim. Aşağıdaki ekran görüntüsü ile eminim Outlook kullanan herkes karşılaşmıştır. Her zaman karşımıza çıkan Address Book penceresi. Bu ekran görüntüsündeki tek fark Organization sekmesi. Varsayılan kurulumda HAB aktif halde olmadığında bu sekme karşınıza çıkmayacaktır.

Hiyerarşik Adres Defteri yapısını kurduğunuz zaman ise Organization Sekmesi aktif hale gelir ve Hiyerarşik olarak grupların kullanıcılarını görebilir ve iletişime geçebilirsiniz.

Bu yapıyı sağlamak için kullandığım demo alt yapısından biraz bahsedeyim. Benim ortamımda bütün Active Directory gruplarım iç içe geçmiş durumda ve hiyerarşik bir yapıya sahip. Aynı zamanda bu gruplar tek bir OU altında toplanmış durumda:

Get-Mailbox grubum benim Hiyerarşik Yapıda en üstte bulunan grubum olacak. Bu grupların Üyeliklerini aşağıdaki şekilde ayarladım.

Yapılacak işlemler çok basit öncelikle en üst seviyedeki Grubu Hiyerarşik Adres Defterinin en üst seviyesi olarak belirliyorum:

set-OrganizationConfig -HierarchicalAddressBookRoot “Get-Mailbox”

Kontrol etmek için

 Get-OrganizationConfig | FL HierarchicalAddressBookRoot

Komutunu kullanabilirsiniz.

Bu yapı içerisinde kullanacağım bütün grupları hierarchical olarak ayarlıyorum:

set-Group -identity “Get-Mailbox” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “Bilgi Teknolojileri” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “Insan Kaynaklari” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “Genel Mudurluk” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “System Admins” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “Network Admins” -IsHierarchicalGroup $true

set-Group -identity “Finans” -IsHierarchicalGroup $true

Artık Outlook üzerinden bu yapıyı kontrol edebilirim:

Grupları oluşturduktan sıralamalarını belirlemek için SeniorityIndex değerini kullanabiliriz. Örneğin Genel Mudurluk grubunun daha üstte olmasını istiyorsam

 Set-Group –identity “Genel Mudurluk” –SeniorityIndex 90

Komutunu kullanarak Seniority değerini arttırabilirim bu sayede en yüksek değere sahip olan grup üstte olacaktır. Bu işlem kullanıcılar içinde uygulanabilir.

Eğer bu Hiyerarşik Adres Defterini kapatmak isterseniz:

 Set-OrganizationConfig -HierarchicalAddressBookRoot $null 
komutunu kullanabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.