Exchange Server 2010 Service Pack 2 Kurulumu ve IIS 6 WMI Compatibility

closeBu yazı 6 yıl 1 ay 9 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Server 2010 Service Pack 2 kurulum dosyasını buradan indirdikten sonra çalıştırdığınızda aşağıdaki Service Pack 2 kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız.

Install Microsoft Exchange Server Upgrade’i seçerek kuruluma başlayabilirsiniz.

Introduction ve Licence Agreement’ı kabul edip devam etmeniz durumunda Readiness Check işlemi başlayacak ve sunucunuzun Exchange Server 2010 Service Pack 2 kurulumuna uygun olup olmadığı kontrol edilecektir.

Bu nokta da hatırlatmak isterim ki eğer Powershell veya Exchange Management Console sisteminizde açık durumda ise kurulum bu uygulamaları kapatmadan devam etmeyecek ve Readiness Check sonunda kapatmanızı isteyecektir.

Bir diğer hatırlatma da Forefront kullanıcıları için. Kuruluma başlamadan önce servisleri durdurmayı unutmayın.

Ayrıca kurulum bu aşamada eğer herhangi bir sorun ile karşılaşmaz ise Exchange Server 2010 SP2 ile gelen yeni bir özellik olan OWA Mini’nin kurulabilmesi için Client Access Server’da sizden IIS 6 WMI Compability’nin sisteminizde kurulmasını isteyecek.

IIS 6 WMI Compatibility’i birkaç farklı şekilde sisteminize eklemeniz mümkün.

Server Manager ekranında Roles altında bulunan Web Server (IIS) sayfasından Add Role Service seçeneğini seçtikten sonra IIS 6 WMI Compatibility’i aktif hale getirebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Powershell kullanarak bu servisi ekleyebilirsiniz. Powershell ile eklemek istiyorsanız sırasıyla:

Import-Module ServerManager

Add-WindowsFeature Web-WMI

komutlarını çalıştırmanız yeterli.

Service Pack 2 kurulumunu, ön koşulları otomatik kur seçeneği ile çalıştırmanız da mümkün.
setup /mode:upgrade /installwindowscomponents

Exchange Server 2010 Service Pack 2’ye hoşgeldiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.