Exchange Server 2010 , msExchCurrentServerRoles , Remove Role

closeBu yazı 5 yıl 8 ay 25 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Barış Cihan AYDOĞMUŞOĞLU ile en son email üzerinden bilgi paylaşımında bulunurken bir sorundan bahsetti. Bu sıklıkla karşılaşılan bir sorun değildi. Daha sonra kendi sitesinde sorunun çözümü ile ilgili yazısını yayınladı. Barış tarafından yazılmış olan bu güzel makalenin bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.  Bu çözümü paylaştığı için kendisine teşekkür ederim. Son zamanlarda duyduğum eğlenceli problemlerden biri ve çözümü hakkında yazılmış güzel bir yazı:

Bugün yaşadığım bir deneyimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yapıyı anlatayım;

Bir tane AD forest’ım mevcuttu. Forest’ın isminin nwtraders.msft olduğunu varsayın. Altında fazlaca site mevcuttu.Ayrıca nwtraders.msft forest’ı altında 10 kadar child domain vardı.  Bu yapıda halen hizmet vermekte olan 8 adet Exchange Server 2003 çalıştıran bir adet Exchange organizasyonu vardı. Exchange Server’lardan 1 tanesi Front End server olarak kullanılıyordu.Ve bu front end server smart host tanımlaması ile email’leri bir başka stmp gateway’e aktarıyordu. (av/as amaçlı)Yapıya, exchange server 2010’a transition amacıyla 2 adet üzerinde cas kurulu (cas array haline getirilmiş nlb ile) ve hub kurulu  sunucular eklenmiş. 4 adet dag olması düşünülerek mailbox server eklenmiş. 2 adet edge server olması düşünülen sunucu eklenmiş.

CAS için http to https redirection yapılmış. Exchange Server 2003’ten test amaçlı bir kaç mailbox 2010’a aktarılmış ve Exchange Server 2010 MBX sunucularda barınan birkaç mailbox oluşturulmuş. Problem bana geldiğinde sorunlar şu şekildeydi.

1-) OWA için http://mail.nwtraders.msft/ url’si kullanıldığında IIS’ten explorer’a, 403 permission hatası geliyordu. OWA için  https://mail.nwtraders.msft/ url’si kullanıldığında cas array düzgün çalışıyordu.

2-) Exhange Server 2003’te barınan mailbox kullanıcıları ile Exchange Server 2010 içinde barınan mailbox kullanıcıları birbirlerine mail atamıyorlardıAyrıca Exchange Server 2010 içinde mailbox’ı barınan kullanıcılar birbirleri ile de email alışverişinde bulunamıyordu.

1. sorunun çözümü kolay oldu. CAS üyelerindeki IIS/Default Web Site/SSL Settings altındaki Require SSL check box’ını temizlemek yetti.

2. sorun hayli yordu beni. Email alışverişi sorunu gözlemek amacıyla EMC’den Queue Viewer’ı açtım. Transport Server’a.Servise bağlanamadığı bildiren bir hata verdi. Servisler konsolunu açtım . Hub kurulu bu sunucuda transport server kurulumu ile gelmesi gereken hiç bir servis(MS Exchange Transport vs…) yoktu. Ardında Registery’i inceledim. Exchange klasörü altındaki v14 klasörü altında HubTransport’a dair hiç bir kayıt (subkey,dword,subfolder vs…) yoktu. Exchange Server 2010 kurulum klasörüne baktım. Hub Rolüne dair kayıtlar (agent.config vs…) tamamen bozulmuştu ve olanlar da eksikti. Hub Rolünü program ekle/kaldır’dan kaldırmak istediğimde yapının bozukluğundan dolayı hatalar aldım. Exchange Server 2010 setup’ını çalıştırıp maintenance mode’unda birşeyler yapmak istedim. Kurulum sihirbazında CAS ve HUB rolü kurulu görünüyordu ve kutuların check’leri pasifti. Temizlenemiyordu. Dolayısıyla bozuk olan hub mekanizmasını yeniden de kuramıyordum yada silemiyordum.

Zaman içinde google technet ikilisinde debelendikten sonra çözümü elde edebildim.

Yazının devamını ve çözümü burada bulabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.