Exchange 2010’da Single Instance Storage (SIS) yok.

closeBu yazı 6 yıl 10 ay 19 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 mimarisinde artık Single Instance Storage (SIS) desteklenmiyor. 50 kullanıcıya 1MB’lık bir attachment gönderildiğinde artık database 50MB büyüyor. Exchange’in önceki versiyonlarında SIS sayesinde 1MB büyüme oluyordu. Exchange Ürün Grubu database’in bu nedenle yaklaşık %20 daha fazla alan kullanacağını belirtiyor. Exchange 2010 altyapısı planlarken bu bilgiyi göz önünde bulundurmakta fayda var.

Exchange 2010 mimarisinde Extensible Storage Engine (ESE) 10GB üzeri mailboxları en uygun şekilde yönetmek için düzenlendiğinden ve DAG yapısıyla artık pahalı RAID çözümlerine çok fazla ihtiyaç kalmadığından bir kayıp olarak görülmemelidir.

Etiketler: ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.