Exchange 2010 SP1 Paylaşılan Mailboxların Outlook 2010 Açılınca Otomatik Eklenmesi

closeBu yazı 6 yıl 4 ay 21 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Server 2010 SP1 öncesi versiyonlarda Full Access yetkisi verdiğimiz mailboxları kullanıcının görmesi gerektiğinde “Exchange Account Settings > More Settings” seçtikten sonra “Advanced“sekmesi altında Shared Mailbox hesabını “Open These Additional Mailboxes” içerisinde belirtirdik.

Bu işlem çok fazla shared mailbox kullanılan firmalarda tam bir baş ağrısı olabiliyordu. Exchange 2010 SP1 ile gelen bu yeni özellik sayesinde bu işlem kolaylaştı.

Exchange Server 2010 SP1 üzerinde yeni veya daha önceden oluşturulmuş bir Shared Mailbox’a Full Permission yetkisi verildiği zaman Outlook 2010, açıldığında kullanıcının Full Permission yetkisi olan mailbox’a erişimi otomatik olarak sağlıyor.

Örnek:

İletisim mailbox’ında Serkan Varoğlu kullanıcısına Full Permission yetkisi verdim.

Serkan Varoğlu kullanıcısı Outlook 2010 açtığında Iletişim Mailbox’ı otomatik olarak geldi.

Nasıl Çalışıyor?

Exchange Server 2010 SP1 yapısında Full Access verildiği zaman kullanıcının msExchDelegateListLink değerine Full Access yetkisi olan kullanıcılar ekleniyor. Bu sayede Outlook üzerinde otomatik olarak bu listede bulunan kullanıcılar için mailbox erişilir hale geliyor.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Exchange Server 2010 SP1 upgrade işlemini yapsanız bile bu değer yeni bir değer olduğundan daha önceden paylaşılmış olan ve Full Access yetkisi verilmiş olan mailboxlarınız var ise yetkileri kaldırıp eklemeniz gerekiyor.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.