Exchange 2010 SP1 Management Console Database Availability Group Properties

closeBu yazı 6 yıl 4 ay 16 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Server 2010 RTM DAG kurulumunda DAG için Static bir IP adresi vermek istediğimizde şu komut ile bu işlemi yapabiliyorduk:

Set-DatabaseAvailabilityGroup -Identity DAGIsmi -DatabaseAvailabilityGroupIpAddress IPadresi

Ancak bu işlemi yaptıktan sonra Console üzerinde DAG için kullanılan IP Adresleri görünmüyordu. Yine shell üzerinden bu adresleri kontrol etmemiz ve gerektiğinde değiştirmemiz gerekiyordu. Exchange 2010 SP1 ile artık Console üzerinde de IP adreslerini görme ve değiştirmemiz artık mümkün.

Exchange Management Console kullanarak yeni bir Database Availability Group oluşturmak istediğimizde açılan New Database Availability Group Wizard halen aynı burada bir değişiklik yok.

Exchange 2010 RTM de DAG Properties’e baktığımızda sadece General ve Operational Servers sekmeleri karşımıza çıkıyor. General sekmesinde Member Servers, Witness Server ve Witness Directory bilgileri bulunuyor.

Exchange Server 2010 SP1 Management Console üzerinde baktığımızda ise karşımıza Exchange 2010 RTM’e ek olarak IP Addresses sekmesi ve General Sekmesinde Alternate Witness Server bilgileride geliyor.

Exchange Server 2010 SP1 ile artık Database Availability Group IP Adreslerini Exchange Management Console üzerinden  değiştirebiliyoruz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.