Exchange 2010 SP1 Bütün Arşiv Mailboxlarımızı Başka Bir Database’e Nasıl Taşırız?

closeBu yazı 6 yıl 5 ay 15 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Server 2010 RTM’de arşiv mailbox oluşturmak istediğimizde hangi database’de oluşturmak istediğimizi belirtemiyorduk. Exchange 2010 SP1 ile birlikte Arşiv Mailbox oluşturmak istediğimizde artık hangi database’i kullanabileceğimizi belirtebiliyoruz.

Exchange 2010 SP1 çıktıktan sonra en çok sorulan sorulardan bir tanesi: “Exchange 2010 RTM kuruluyken oluşturduğumuz Arşiv Mailboxlarının hepsini SP1 de bir kerede nasıl başka bir database’e taşırız?” oldu.

Bunu yapmak Exchange Management Shell veya Console ile gayet kolay. Console arayüzden taşımak istediğiniz mailboxları seçip yeni bir move request oluşturarak burada “Target Database” seçip “Move only the Archive Mailbox” işaretlemeniz yeterli.

Exchange Management shell ile tüm arşiv mailboxlarını başka bir database’e taşımak istiyorsanız şu komutu kullanabilirsiniz.

Get-Mailbox | where { $_.ArchiveDatabase -ne $null } | New-MoveRequest –ArchiveOnly -ArchiveTargetDatabase “Hedef Database”

İşlem tamamlandıktan sonra move-requestleri temizlemeyi unutmayın aksi halde bu mailboxlar için başka bir taşıma yapmak isterseniz yukarıdaki hatayı alırsınız.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.