Exchange 2010 Retention Hold ve Legal Hold

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 5 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010’da bulunan Retention Policy’i daha önce anlatmıştım. Retention Hold işlemi ile uygulanan politikanın çalışmasını kullanıcı için durdurabilirsiniz.

Set-Mailbox “Serkan Varoglu” -RetentionHoldEnabled $true

Ama bu işlem kullanıcının öğeleri değiştirmesini veya silmesini engellemez. Eğer kullanıcının Mailboxını öğe değişiklikleri ve silme işlemlerinden korumak istiyorsanız Legal Hold’a almanız gerekiyor. Bu sayede kullanıcı öğeleri silse bile bir kopyası saklanacaktır ve örneğin yasal durumlarda sunulabilir.

Kullanıcının Mailbox’ını Legal Hold’a almak için

Set-Mailbox “Serkan Varoglu” -LitigationHoldEnabled $true

komutunu kullanabilirsiniz.

Şimdi bunu test edelim. Serkan kullanıcısına Legal Hold uyguladıktan sonra mailbox’ında bulunan bazı mailları sildim.
Discovery Management Rolüne sahip olan denetçi kullanıcımız ile OWA’dan yeni bir Mailbox Search oluşturduk. (OWA içerisinde options’a girdikten sonra Select what to Manage için My Organization seçip Reporting sekmesi altından bu işlemi yapabilirsiniz).

Search işlemi tamamlandıktan sonra Discovery Search Mailbox’ı açıyoruz ve Serkan kullanıcısının değiştirdiği veya sildiği mailları görebiliyoruz.

Kullanıcıdan Legal Hold’u kaldırmak için

Set-Mailbox “Serkan Varoglu” -LigitationHoldEnabled $false

komutunu kullanabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.