Exchange 2010 Organizasyonunda Tüm İletiler İçin Okundu Raporunun Açılması.

closeBu yazı 6 yıl 9 ay 3 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Management Shell üzerinden Get-OrganizationConfig ile Organizasyon ayarlarına baktığımızda ReadTrackingEnabled değerini görebiliriz. Bu değer bize organizasyon çapında okundu takibinin aktif halde olup olmadığını belirtir. Varsayılan değeri False yani bu özellik kapalıdır.


Varsayılan durumda gönderilen bir iletinin durumunu Outlook 2010, Outlook Web App veya Exchange Control Panel kullanarak görebilirsiniz.

Outlook 2010’da bu bilgiye ulaşmak için gönderdiğiniz mesajı açtıktan sonra File Menüsünden Open Delivery Report tuşunu kullanabilirsiniz.


Outlook Web App üzerinde bu işlemi yapmak için mesajın üzerinde sağ tuşa basıp menüden Open Deliver Report’u seçmeniz yeterli.


Open Delivery Report seçildiğinde Exchange Control Panel açılacak ve size mesaj ile ilgili iletim bilgilerini sunacaktır. ReadTrackingEnabled değeri False olduğu durumda burada okundu bilgisi görünmüyor.


Exchange Management Shell ile aşağıdaki komutu çalıştırarak bu özelliği aktif hale getirebiliriz. Bu sayede gönderilen iletinin okunup okunmadığı bilgisinin tutulmasını organizasyonumuz için açmış oluruz.

Set-OrganizationConfig –ReadTrackingEnabled $true


Gönderilen iletiye tekrar baktığımızda artık okunma durumunu görebiliyoruz.Bu özellik organizasyonunuzdaki tüm iletiler için aktif hale geleceğinden bu bilginin sunulması bazı durumlarda kullanıcılarınızın işine gelmeyebilir. Bu özellik göndericinin isteyeceği ve okuyucunun gönderip göndermemekte özgür olduğu okundu bilgisinin gönderilmesinin yerine bulunan bir özellik değildir. Bu işlemi yapmadan önce organizasyonunuzun ihtiyaçlarını gözden geçirmeniz önemli.

Etiketler: , , ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.