Exchange 2010 ön-gereksinimlerinin kurulumu SP1 Beta ile kurulumun içinde.

closeBu yazı 7 yıl 5 ay 15 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange Server 2010 RTM kurulumunda öncelikle işletim sistemini hazırlamamız ve gerekli feature ve rolleri kurmamız gerekiyordu. Bence SP1 Beta ile gelen en önemli rahatlıklardan biri artık buna gerek kalmamış olması. Tek yapmamız gereken .Net Framework 3.5 SP1 ve Filter Pack’i kurduktan sonra “Installation Type” ekranında “Automatically install Windows Server roles and features required for Exchange Server” seçeneğini seçmek. Bu işlemden sonra Readiness Check sırasında gerekli roller otomatik olarak yüklenecektir.

Ayrıca Client Access Server’ınız birden çok rol bulunduruyorsa (örneğin Typical kurulum yapıp HUB/CAS/MBX aynı sunucu üzerinde topladıysanız) o zaman bu adreste http://code.msdn.microsoft.com/KB981002/Release/ProjectReleases.aspx?ReleaseId=4009 bulunan  .NET 3.5 SP1 hotfix rollup’ı yüklemeniz gerekiyor eğer kurulum penceresinde yazan yardım adresine basarsanız Beta olduğu için ulaşamayabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.