Exchange 2010 Mailbox Yetkilerini Raporlamak için Powershell Script

closeBu yazı 5 yıl 9 ay 11 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

For English version please click here.

Microsoft Exchange Server 2010 yapımızda bulunan mailboxlar üzerindeki yetkileri takip etmek bir çoğumuz için zor olabiliyor. Geçen haftalarda benden inheritance dışında mailboxlara verilmiş Send as, Full Access ve Send on Behalf yetkilerinin raporu istendi. Kullanıcı sayısı çok fazla olmasına rağmen bu raporu hazırlamak birkaç script ile çok kolay ancak bunları görsel olarak sunmak ve kolay kullanım ile düzenli olarak raporlayıp, Sharepoint üzerinde güncellemek gerekiyordu.

Bu nedenle Report-MailboxPermissions powershell scriptini yazdım ve sizler ile paylaşmak istedim.

Bu script ile Exchange 2010 organizasyonunuzdaki tüm kullanıcılar, tek bir database veya tek bir kullanıcı için HTML formatında Send as, Full Access ve Send on Behalf yetkileri için rapor alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki download adresinden bu script’i indirip çalıştırmak.

Kullanım Örnekleri:

Tek bir Mailbox için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Mailbox s.varoglu -HTMLReport C:\Temp\Svaroglu.html

Tek bir Mailbox Database içerisindeki tüm Mailboxlar için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html

Bütün Mailboxlar için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html

Varsayılan durumda Inheritance ile gelen yetkiler veya Self yetkisi rapor içerisinde gösterilmeyecektir. Eğer Inheritance ile gelen yetkileri göstermek isterseniz, ShowInherited switch’ini, NT Authority\Self yetkisini göstermek isterseniz ShowSelf switch’ini kullanabilirsiniz.

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html  -ShowInherited
.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html  -ShowSelf

Ek olarak: Database ve Mailbox parametresi aynı anda kullanılamaz.

Script’i indirmek için: [download id=”33″]

Önemli: Script Exchange ortamınızda herhangi bir değişiklik yapmayacaktır ancak script ile ilgili herhangi bir sorun çıkması durumunda yazar veya get-mailbox.org sorumluluk kabul etmemektedir. Lütfen öncelikle test ortamında deneyin.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.