Exchange 2010 Kullanıcı Resimlerinin Kaldırılması

closeBu yazı 5 yıl 11 ay 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

EMS kullanarak Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme ve Güncelleme: EMS kullanarak Exchange 2010′da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme konularını bu siteyi takip edenleriniz okumuştur. Bu konu ile ilgili birçok yazı bulunmakta.

Bu konuda size farklı bir senaryodan bahsetmek istiyorum. Geçen hafta bir müşterimde çalışma yaptım ve Sharepoint üzerinden bütün kullanıcı resimlerini Active Directory’e Export işlemini gerçekleştirdik. Şu ana kadar herhangi bir sorun olmadan bütün kullanıcıların resimleri aktif halde Outlook üzerinden görüntülenebildi. Bu hafta ise bu yapının istenmediği ve kullanıcı resimlerinin kaldırılması isteği geldi.

Tek bir kullanıcı olsaydı işim çok basitti Set-Mailbox komutunu -removepicture parametresi ile kullanarak resmi kaldırabilirdim ancak bütün kullanıcılardan resmin kaldırılması istediğin için bu komutu tüm resimli kullanıcılar için çalıştırmak gerekiyordu.

Kullanıcı resimlerini kaldırmak için basit bir işlem yaptım. Öncelikle hangi kullanıcıların resimlerinin yüklü olduğunu bulmak için

get-mailbox -resultsize unlimited | where-object{$_.haspicture -like “*True*”} | ft samaccountname | out-file resimli.txt

komutu ile resim sahibi bütün kullanıcıların listesini text dosyasına aldım.

Artık kimlerde resim yüklü olduğunu bildiğim için basit bir powershell script ile tüm bu kullanıcılardan resimleri kaldırabilirim.

$users=get-content resimli.txt

Foreach($user in $users)

{

set-mailbox $user -removepicture

}

İsterseniz bu komutları tek bir satıra da düşürebilirsiniz ancak benim bu liste için onay almam gerektiğinden dolayı öncelikle listeyi çıkardım ve onay aldıktan sonra bu kullanıcılardan resimleri kaldırdım.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.