Exchange 2010 İleti Denetleme

closeBu yazı 6 yıl 11 ay 16 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

 İleti Denetleme: Bu özellik sayesinde iletiler, bir yöneticiye ya da güvenilen bir yetkiliye (moderatöre) inceleme amacıyla yeniden yönlendirilebiliyor. İnceleyen kişi bundan sonra iletiyi onaylayabiliyor ya da engelleyebiliyor; engellemesi halinde gönderene buna dair bir açıklama yollanıyor. Kaynak

Exchange 2003, 2007 ‘de Delivery Restrictions kullanarak Accept Messages From, Reject Messages from ve Reqiure that all senders are authenticated ayarlarını yapabiliyoruz. Bize iletiler üzerinde esnek bir yapı sağlamıyor. Herhangi bir insan etkisi olmaksızın kurala uyan maillar kabul ediliyor veya reddediliyor.

 2010’da bu özellik halen mevcut.  Exchange 2010 ile birlikte gelen Ileti Denetleme özelliği ise bize biraz daha esneklik sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor?

  1. Kullanıcı Mesajını hazırlar ve  gönderir.
  2. Mesaj Arbitration mailbox adı verilen denetleme boyunca tutulacağı mailbox’a yönlendirilir.
  3. Mesaj Arbitration Mailbox’a gider ve Moderatöre onay isteği iletilir.
  4. Moderatörün seçimine göre mesaj işaretleniyor. (Accept veya Reject)
  5. Eğer Moderatör onayladıysa submission queue ya mesaj tekrar yollanır eğer reddelirse mesaj silinir.
  6. Onaylanan mesaj iletilir.

Ortamdaki Arbitration Mailboxları bulmak için

Get-Mailbox -Arbitration

komutunu kullanabilirsiniz.
 

Mailbox veya Contact için ileti Denetleme:

Transport Rule ile bu işlemi yapabiliriz.

Aşağıda görüldüğü gibi kural içerisinde iki seçeneğimiz var gönderenin Yöneticisine denetim için göndermek (Forward the Message to addresses for moderation) veya belirttebileceğiniz adrese denetim için göndermek (Forward the Message to addresses for moderation).

Distribution Grupları için ileti Denetleme:

Distribution Grubun Mail Flow Settings > Message Moderation ayarlarından Moderatör belirleyebilir. Moderatör gerektirmeksizin mesajı iletilecekleri seçebilir ve bilgilendirme durumunu belirtebiliriz.

Demo ortamında IT grubuna gönderilen mesajların Serkan Varoglu tarafından onaylanması gerektiği ayarını yukarıdaki şekilde yaptık.

Test kullancısından IT grubuna mesaj yolluyoruz.

 

Test kullanıcısı tarafından gönderilen mesaj moderatörün Outlook Web App ekranında:

Onaylandıktan sonra grup üyesinin mailbox’ına iletildi:

Etiketler: , ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.