Exchange 2010 Lagged Database

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 3 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Gecikmeli (Lagged) Database kopyaları ile Exchange 2007 SCR (Standby Continous Replication) da tanışmıştık. SCR sayesinde logların gecikmeli olarak işlenmesini görmüştük. Bu değerleri Exchange 2007’de en geç 7 gün olarak belirleyebiliyorduk.

Exchange 2010 DAG ile bu süre 14 güne uzatıldı. Backup kullanmayacaksanız, bu süre faydalı olacaktır. “Backup olmadan Exchange altyapısı mı?” diye sorabilirsiniz ama gerçekten 2010 DAG yapısını doğru planlarsanız backup ihtiyacınız olmayabilir. Bu konudan bu hafta içerisinde bahsedeceğim. Twitter, RSS ile takip ederseniz veya sitemi ziyaret ederseniz bu konuda bilgi alabilirsiniz. Ama unutmadan belirteyim Backup olmadan bir yapıyı yönetmenin her zaman büyük riskleri vardır.

Konumuza geri dönersek “TruncationLagTime” ve “ReplayLagTime” parametrelerini ayarlamak için,  “Add-MailboxDatabaseCopy” veya “Set-MailboxDatabaseCopy” kullanacağımız komutlardır. ReplayLagTime Database Loglarının Exchange Replication Servisi tarafından ne zaman replay edileceğini belirten parametremizdir. Bu Parametrede Gün:Saat:Dakika:Saniye olarak bir değer belirtmemiz gerekiyor. Eğer herhangi bir değer girilmez ise varsayılan değer 0 saniye olarak alınacağından gecikmeli bir database olmayacaktır. TruncationLagtime ise Replay edilen logların ne zaman truncate edileceğini belirten parametremiz. Bu paratmetre içinde aynı değerler geçerli.

Örnek olarak 6 saat Replay Lag olacak DAG Database yaratmak istiyorsanız:

Add-MailboxDatabasecopy -Identity “VIPDB04” -MailboxServer “Exch02” -ReplayLagTime 6:00:00

komutunu kullarak yaratabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.