Exchange 2010 Edge Transport Server – Genel Bakış

closeBu yazı 6 yıl 3 ay 6 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Microsoft Exchange Server 2010, 5 önemli ve farklı işlevsellik sunan role sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Edge Transport Server Rolüdür. Edge Transport Server rolü Exchange altyapınıza uygulanabilecek olan saldırıları engellemek, Exchange yapınızın internet bacağında mail akışını SMTP relay veya smart host servislerini kullanarak sağlamak için tasarlanmış bir roldür.

Edge Transport rolüne sahip olan sunucuzun Active Directory erişimi yoktur. (Genel Kullanımda) Bütün konfigurasyon ve kullanıcı bilgisi Active Directory Lightweigth Directory Services (AD LDS) tarafından tutulur. Bunu sağlamak için Edge Transport rolüne sahip sunucunuz EdgeSync kullanır. Edgesync, Transport sunucular tarafından kullanılan ve Active Directory ile AD LDS arasında tek yönlü senkronizasyon sağlayan bir servistir. Microsoft Exchange EdgeSync servisi sadece anti-spam konfigurasyon görevlerini ve connector konfigurasyonlarını yapmak için gerekli olan bilgileri kopyalar. Kısaca Active Directory’de tutulan bütün bilgiler AD LDS’e kopyalanmaz.

Exchange altyapınızda birden fazla Edge Transport rolüne sahip sunucu bulundurabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda yüksek erişilebilirlik için yük dağılımı (Network Load Balancing) yapmanızda mümkün. Bu yapıyı tam sağlamak için MX kayıtlarınızı düzenlemeniz gerektiğini unutmayın. MX kayıtlarınızı her Edge Transport sunucu için ayrı ayrı verebileceğiniz gibi yük dağılımı yaparak aynı MX kaydı üzerinden birden fazla Edge Transport sunucuya yönlendirme yapmanız da mümkün.

Internet Mail Akışı ve Edge Transport Server’ün Rolü:

Dışarıdan gelen mesajlar Edge Transport sunucunuz tarafında karşılanır ve içeride bulunan Hub Transport rolüne sahip sunucunuza iletilir.

İçeriden dışarı gönderilen mesajlar Hub Transport sunucunuz tarafından Edge Transport sunucunuza iletilir ve burada Edge Transport sunucunuz sizin ayarlarınıza bağlı olarak DNS çözümlemesi yaparak mesajı alıcının domainine iletir veya başka bir mail sunucusuna (Smart Host olarak adlandırılır) mesajlarınızı dağıtım için iletebilir.

Edge Transport Server rolünde Anti-Spam ve Anti-Virus koruması

Spam veya zararlı mail gönderen firma veya kişiler hergün farklı yöntemler geliştiriyorlar. Tek başına hiçbir araç bunları engellemeye yetmeyecektir. Microsoft Exchange Server 2010  katmanlaştırılmış, çok yönlü ve komplike bir yaklaşım ile spam ve virus engellemeyi sağlamaktadır.  Exchange 2010, organizasyonumuzda kümülatif bir şekilde çözüm sağlayan antispam özelliklerine sahiptir. Organizasyonumuzu etkileyebilecek olan virus, malware saldırılarını spam sayısını azaltarak kontrol altına almamız daha kolay olacaktır. Bu işlemleri konumlandırdığınız Edge sunucular üzerinde yaparsanız kaynak kullanımlarınızı da optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Exchange 2010 Anti-Spam ve Antivirus Yapısına Genel Bakış yazımda bu konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Edge Transport Kuralları

Mesajların karantinaya alınması, gönderilmeden silinmesi veya hiç kabul edilmemesi, disclaimer eklenmesi gibi ana başlıklara sahip ve bunlara ek birçok kural oluşturabilirsiniz. Bu kurallar sayesinde dışarıdan gelen veya internete gönderilen mesajlarınızı kontrol altına almanız ve firma kurallarınızı uygulamanız mümkün olacaktır.

Tekrar Adres Yazımı

Özellikle birden fazla domain adresine sahip olan ama dışarıya tek bir adres uzantısı ile mesaj göndermek isteyen firmalar için çok avantajlı bir özellik.

Edge Transport Rolünü genel olarak anlatmaya çalıştım umarım faydalı olur. Exchange 2007/2010 Edge Transport Sunucu Yedekleme konusunu daha önce yazmıştım. Exchange 2010 Edge Transport Server – Kurulum; Exchange 2010 Edge Transport Server – Edge Subscription; Exchange 2010 Edge Transport Server – Cloned Configuration konularını yakın zamanda bu konunun devamı olarak yayınlıyor olacağım.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.