Exchange 2010 Edge Transport Server – Edge Subscription

closeBu yazı 6 yıl 7 ay 5 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Bu bölümde Edge Subscription, EdgeSync nedir ve nasıl yapılandırılır konularını anlatacağım.

Normal durumda Exchange Edge Transport rolünün Active Directory erişimi yoktur. Bütün konfigurasyon ve kullanıcı bilgileri Edge Transport sunucuda AD LDS üzerinde tutulur. Edge Subscription işlemi Hub Transport ile Edge Transport arasında güvenli LDAP bağlantısı kurar. Hub Transport sunucu üzerinde çalışan EdgeSync servisi periodik olarak tek yönlü senkronizasyon sağlayarak AD LDS’i güncel tutar. Bu sayede Hub Transport rolü üzerinde yaptığınız değişiklikleri ekstra işlem yapmadan Edge Transport sunucusuna iletmeniz sağlanır.

Edge Transport sunucuları ile mesaj alışverişinde bulunacak Hub Transport sunucularını içeren Active Directory sitesine bir Edge Transport sunucusu Edgesync ile abone edildiğinde Edge Transport sunucunuz için bu Active Directory site için üyelik ilişkisi oluşturulur. Bu sayede Send Connectorler otomatik olarak ayarlanır ve ekstra bir işlem yapılmasına gerek kalmaz.

Birden fazla Edge sunucuyu aynı Active Directory site için kullanabilirsiniz ancak farklı sitelar için tek Edge Transport sunucu kullanamazsınız. Ayrıca Her Edge Transport sunucu için ayrı ayrı Edge Subscription yapılması gerekir.

Edge Subscription nasıl yapılır?

Öncelikle Edge Transport sunucunuzun Hub transport sunucularının isimlerini ve Hub Transport sunucuların Edge Transport sunucunuzun ismini çözdüğünden emin olun.

Edge Transport sunucunuzda yeni bir Edge Subscription file oluşturun. Bu işlemi Exchange Management Shell ile yapmak gerekiyor. Exchange Management Console üzerinden henüz bu işlemi yapmamız mümkün değil. Edge Subscription File oluşturmak için şu komutu kullanıyoruz:

New-EdgeSubscription -FileName “C:\\EdgeSubscriptionInfo.xml”

Oluşturduğunuz bu dosyayı Hub Transport sunucunuza taşıyın ve import edin. Edge Subscription File import işlemi için Exchange Management Shell veya Console kullanabilirsiniz. Exchange Management Shell ile yapmak istiyorsanız şu komutu kullanıyoruz:

 New-EdgeSubscription -FileName “C:\\EdgeSubscriptionInfo.xml” -CreateInternetSendConnector $true – CreateInboundSendConnector $true -Site “Default-First-Site-Name”

Site isminin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Exchange Management Console üzerinde bu işlemi yapmak istiyorsanız:

Organization Configuration > Hub Transport içerisinde Edge Subscription Sekmesine gidin.

Action menüsünden New Edge Subsription’ı seçin.

Active Directory Site kısmında Edge Transport sunucunuzun bulunduğu Site’ı seçin. Edge Transport sunucunuzdan taşıdığınız Edge Subscription File’I seçin. Eğer Connectorlerin otomatik yaratılmasını istiyorsanız “Automatically create a Send Connector for this Edge Subscription” seçeneğini kaldırmayın.

New tuşuna basarak oluşturun. İşlem tamamlandıktan sonra 50636 portundan iletişim kurulacağı ve isimleri çözebilmesi gerektiği uyarısını verecektir.

Edge Subscription tamamlandıktan sonra Hub Transport altında Edge Subscription için Edge sunucunuzun ismini görebilirsiniz.

Ayrıca Send Connectorleri de oluşturduğumuzdan otomatik olarak bu connectorlerin hem Hub hem Edge Transport sunucularında oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Bu connectorlerden bir tanesi içeriden dışarı gönderim diğeri ise dışarıdan içeri ileti alımını sağlar.

Edge Subscription’ı test etmek için

 Test-EdgeSynchronization

komutunu kullanabilirsiniz.

Exchange 2010 Edge Transport sunucumuzu kurduk ve Edge Subscription’ı sağladık. Bundan sonra gerekli ihtiyaçlara göre IP Allow List, IP Block List, Content Filtering vs gibi Anti-Spam ayarları yaptınız. Şimdi ikinci bir Edge Transport sunucuya ihtiyacınız olduğunu farkettiniz herşeyi tekrardan mı yapmak gerekiyor? Kesinlikle hayır. Bunun için Cloned Edge Tranport sunucu kurabiliriz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.