Exchange 2010 Disconnected Arşiv Mailbox’ı Tekrar Etkinleştirmek

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 4 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010’un yeni özelliklerinden olan arşiv çözümünü anlatmıştım. Arşiv Mailboxlarını silmeniz gerektiğinde kullanıcı üzerinde sağ tuşa basarak “disable archive” seçeneğini kullanarak kullanıcıdan arşivi kaldırabiliyoruz. Ama ihtiyaç gereği bu arşiv mailbox’ını tekrar etkinleştirmemiz gerekirse bunu nasıl yapabiliriz?

EMC üzerinde Recipient Configuration altında Disconnected Mailbox içerisinde Arşiv mailbox’ını bulup “Connect to Primary Mailbox” işlemini uygulayarak etkinleştirebiliriz.

Shell üzerinden ise  

Get-MailboxDatabase “Vipdb01” | Get-MailboxStatistics | Where {($_.DisconnectDate -ne $null) -and ($_.IsArchiveMailbox -eq $true)}

komutuyla disconnected arşiv mailboxlarını bulabiliriz.

 

 Etkinleştirmek için ise

Connect-Mailbox -Identity “3e7aa911-80c0-4cb1-80fc-b8664e129749” -Archive -User “Serkan Varoglu” -Database “VipDb01”

komutunu kullanabiliriz.

  

Bu işlemlerden arşiv mailbox’ı kullanıcı için tekrar etkinleştirilmiş olacak ve eski öğelerine ulaşabilecektir.

  

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.