Exchange 2010 Dinamik Disclaimer ve Imza yaratma

closeBu yazı 6 yıl 8 ay 11 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 ile gelen yeni ve güzel özelliklerinden biri de dinamik disclaimer ve/veya imza ekleme. AD ile entegre disclaimer eklemek artık mümkün ve kolay. Exchange 2007’de gelen Transport rulelar ile yaratılan disclaimer’dan farklı olarak artık HTML olarak istediğimiz gibi bir disclaimer gönderebiliriz.

Bunun için öncelikle yeni bir Transport rule yaratıyoruz. İçeriden gönderilen bütün mesajlar için bu disclaimerın eklenmesini istediğimden condition olarak From users that are “inside the organization” olarak ayarladım.

 

Rule action olarak “append disclaimer text and fallback to action if unable to reply” seçtim

Disclaimer Text olarak  aşağıdaki Html kodunu ekledim.

<span style=”COLOR: #32cd32″><b>%%DisplayName%%</b></span>
<br>

<font size=small>

%%Title%%

<br>

%%Company%%

<br>

%%StreetAddress%%

<br>

%%City%% – %%StateOrProvince%% – %%PostalCode%%

<br>

Office: %%Phone%%

Fax: %%Fax%%

GSM: %%MobilePhone%%

<br>

<br>

</font>

<h6> <font color=gray>

<hr>

Get-Mailbox.Org tarafından gönderilen bu ileti ve ekleri, gönderici ve yetkili alici olan gerçek ya da tüzel kisiye özeldir ve gizlidir.

<br>

This mail from Get-Mailbox.org is private and confidential to the sender and the authorized individual or entity recipient

</h6>

Active Directory’de tüm kullanıcıların Telefon, Adres, Departman, Unvan gibi bilgilerini düzenli olması burada büyük önem taşıyor. Bütün imza bilgilerini Active Directory’den alacağımız için eğer hatalı bilgi var ise imzalarda hatalar oluşacaktır.

Test etmek için Serkan kullanıcısından Administrator’a bir mail gönderelim.

Administrator kullanıcısı Serkan’dan mesajı aldığında Imza ve Disclaimer’ı aşağıdaki gibi görüyoruz.

Exchange 2010 ile gelen bu özellik daha önceden kullanılan disclaimer uygulanıları ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.