Exchange 2010 Default Database’i kaldıramama problemi

closeBu yazı 6 yıl 11 ay 12 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 organizasyonunda ilk Mailbox server kurulduğu zaman yaratılan ilk database’i kaldırmak istediğimizde aşağıdaki hatayı alacağız:

This mailbox database contains one or more mailboxes or arbitration mailboxes. Before you can remove this mailbox database, you must disable, move or remove user mailboxes and move arbitration mailboxes.

Bunun nedeni bu database içerisinde Arbitration mailboxların bulunması. Arbitration mailboxlar Exchange 2010 ile gelen ileti denetleme özelliğinin çalışması, Distribution group üye değişiklikliğ onayları gibi işlemler için kullanılan mailboxlardır.

Arbitration Mailboxları yeni bir database yarattıktan sonra taşıyıp ilk yaratılan mailbox database’i kaldırmanız mümkün.

Arbitration Mailboxları bulmak için:

Get-Mailbox -Arbitration

Arbitration Mailboxları taşımak için:

Get-Mailbox -Arbitration -Database “varsayılan_database_ismi” | New-MoveRequest -TargetDatabase “tasinacaklari_database_ismi”

Eğer yanlışlıkla arbitration mailboxları silerseniz, geri getirmek için “/PrepareAD” işlemini tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.