Exchange 2010 Database Portability kullanarak Exchange Database Recovery.

closeBu yazı 6 yıl 10 ay 23 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 database portability sayesinde databaseleri başka bir mailbox sunucusu üzerinde mount edebilirsiniz. Bu işlem Public Folderlara uygulanamıyor.

Öncelikle senaryomuzdan bahsedelim. Elimizde bulunan Exchange Mailbox sunucularından biri veya DAG kullanıyorsak tamamında sorun yaşadık ve elimizde databaseler var ama Exchange sunucumuzu bir türlü çalışır duruma getiremiyoruz. Bu durumda başka bir mailbox sunucusu kurarak veya elimizde hazırda bir mailbox sunucumuz var ise bu databaseleri mount edebiliriz.

1.  Eseutil kullanarak bu databaselerin “Clean shutdown” olduğuna emin olun (Eseutil /mh)  eğer “Clean Shutdown” değil ise o zaman soft recovery uygulayın. (Eseutil /r)  

2.  Yeni bir database yaratın ve mount etmeyin.

new-mailboxdatabase -name “yeni_database_ismi” -server “Databaseleri_taşıyacağımız_Mailbox_Sunucunuz” -EdbFilePath “database_i_taşıyacağımız_klasör(örnek:M:\DBs\VIPDB01\VIPDB01.edb)” -LogFilePath “database_loglarını_taşıyacağımız_klasör(örnek:L:\DBs\VIPDB01\)”

Öneri: Yeni bir database ismi kullanın örneğin database isminiz “VIPDB01” ise “VIPDB01-Recovery”

3.  Yeni database için “Allow File Restore” özelliğini aktif hale getirin.

set-mailboxdatabase “yeni_databasein_ismi” -AllowFileRestore:$true

4.  Database, log dosyalarını ve catalog bilgisini yeni sunucuya yukarıdaki komuttu belirttiğiniz klasörlere kopyalayın.

5.  Database ismini kontrol edin ve mount edin.

6.  Database mount olduktan sonra kullanıcıları yeni database’e yönlendirin.

get-mailbox -database “eski_database_ismi” | ?{$_.ObjectClass -NotMatch ‘(SystemAttendantMailbox|ExOldDbSystemMailbox)’} | set-mailbox -database “yeni_database_ismi”

DAG kullanıyorsanız kopyalar oluşmadıysa sizin oluşturmanız gerekebilir.

Autodiscover kullanan kullanıcılarda sıkıntı olmayacaktır ama eski versiyon outlook kullanan kullanıcıların outlook ayarlarını değiştirmek gerekecek. Umarım bu çözümü hiç uygulamak zorunda kalmazsınız :)

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.