Exchange 2010 DAG Sunucularına Update Rollup 1 Kurulumu

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 28 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

DAG üyesi Mailbox sunuculara update rollup yüklerken Microsoft Update kullanılmıyor bu nedenle Microsoft’un sitesinden bu update’i download edip manuel olarak kurmanız gerekiyor. Bu update’i kurarken Exchange Servisleri, Cluster Servisi gibi bazı servisler duracaktır. DAG üyesi Mailbox sunucularına update rollup yüklerken sırasıyla aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Update Rollup uygulayacağınız Mailbox sunucusu üzerinde Aktivasyonu’ı askıya alın.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus –Server “Rollup_Yüklenecek_Server_ismi” | Suspend-MailboxDatabaseCopy –ActivationOnly –Confirm:$false

2. Server Switchover işlemini gerçekleştirin. Aktif databaseler var ise Switchover yaparken burada çok kısa bir kesinti olabilir.

  • Exchange Management Console’u açın
  • Server Configuration içerisinden Mailbox’ı seçin
  • Rollup yükleyeceğiniz sunucuyu seçin
  • Actions bölümünden veya server ismi üzerinde sağ tuşa basarak Switchover Server işlemini seçin. Burada iki seçenek sunulacak bunlardan ilkinde Exchange en uygun sunucuyu kendi bulup orada aktif hale getirecektir. Ikinci seçenekte ise kendiniz hangi sunucuda aktif olmasını istiyorsanız seçebilirsiniz.

3. Update Rollup’ı yükleyin.
4. Aktivasyonu’a devam ettirin.

Get-MailboxDatabaseCopyStatus -Server “Rollup_Yüklenecek_Server_ismi” | Resume-MailboxDatabaseCopy

Diğer sunuculara geçip aynı işlemleri tekrar edin.

Indirmek için: Microsoft Exchange Server 2010 Update Rollup 1 (UR1)

Etiketler: , ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.