Exchange 2010 DAG Database Copy “Failed and Suspended”

closeBu yazı 6 yıl 4 ay 10 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Demo ortamında testler sırasında DAG databaselerinden bir tanesinin pasif kopyasında “Failed and Suspended” hatasını aldım. Aktif database sorunsuz çalışmasına rağmen demo ortamında yaşadığım kesintiden dolayı databaselerin hepsi sağlıklı olarak çalışmadı ve pasif kopya bu hatayı verdi.

Hataya baktığımız zaman sunucu üzerinde desteklenenden fazla database kopyası bulunamayacağından bu hatanın alındığını ve bu nedenle replication’ın durduğunu görüyoruz.

Database Copy status bilgisini Shell üzerinden öğrenmek için

Get-MailboxDatabaseCopyStatus

komutunu kullanabilirsiniz.

Bu sorunu gidermek için Exchange Management Console bize 2 seçenek sunuyor.

  • Resume Database Copy

Database Copy işlemini devam ettirir. Eksik loglar taşınır ve database update edilir.

Resume-MailboxDatabaseCopy

  • Update Database Copy

Database’i kopyalar. Bu işleme seeding’de denir. Seeding yapmanın 4 yolu var.

  • Automatic: Database yaratılırken yapılır
  • Update-MailboxDatabaseCopy komutu ile yapılabilir   You can use the Update-MailboxDatabaseCopy cmdlet in the Exchange Management Shell to seed a database copy at any time.

Update-MailboxDatabaseCopy

  • Update Database Copy Wizard  yardımıyla yapılabilir. 
  • Manuel Kopyalama: Bu işlemi yapabilmek için database’i dismount etmek gerekeceğinden kesinti olacaktır.

Update Database Copy işlemini seçtiğimiz zaman Update Database Copy Wizard açılır. Bu ekranda hangi sunucuya kopyalayacağımız seçtikten sonra dosya mevcut ise nasıl davranacağını seçiyoruz. Eskisini silip yenisini yaratabiliriz veya update işlemini iptal ettirebiliriz. Bir sonraki adımda replikasyonun hemen başlayıp başlamayacağını belirliyoruz.

Hangi networkü kullanacağımızı belirtebiliriz. Burada DAG replikasyonu için kullandığımız networkü seçiyoruz. Database boyutumuza bağlı olarak bu işlem zaman alacaktır.

Database pasif kopyasında sorun olmadığından ben demo ortamında resume database copy işlemi ile logları kopyalatarak healthy duruma geri döndüm.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.