Exchange 2010 Client Access Yapısında Yüksek Erişilebilirlik için Yük Dağılımı – 2.Bölüm

closeBu yazı 6 yıl 3 ay 25 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Makale Serimizin ilk bölümünde anlattığım yeni Exchange 2010 Client Access yapısı 2007 ye göre daha önemli bir rol haline gelmiş durumda. Bu nedenle Exchange 2010 bize yeni bir özellik daha sunuyor. Client Access Arrays.

Client Access arrays sayesinde yük dağılımı senaryolarını uygulayabiliriz. Bu nedenle öncelikle kısaca “Client Access  Arrays nedir?” ona bakalım. Exchange 2010 organizasyonunuzda her database için bir RPCClientAccessServer değeri bulunur. Bu değer bu database’i kullanan kullanıcıların hangi adres üzerinden bağlanacağını belirtir. Bu adresi

Get-mailboxdatabase

komutuyla görebilirsiniz.

Bu örneğe baktığımızda benim demo ortamımda kurulmuş bir Client Access sunucumun ismi geliyor. Bunun nedeni ortamınızda önceden Client Access Array bulunmuyorsa bu değer database yaratıldığında bulunduğu site da ilk Client Access sunucu olarak atanır. Burada belirtilen sunucunun kapalı olması veya çökmüş olması gibi durumlarda bu database de bulunan mailboxlarına ulaşmaya çalışan kullanıcılarımız; bağlantı hatası alırlar. Bunu engelleyerek daha yüksek bir erişilebilirlik sağlamak için Client Access Array kullanıyoruz. Yapılan işlem aslında basit bir işlem. Kullanıcılarımızı sunucu ismine direk yönlendirmek yerine başka bir adrese yönlendiriyoruz.

Yeni bir Client Access Array oluştururmak için:

New-ClientAccessArray –Name “Istanbul Site Array” –FQDN “Outlook.get-mailbox.org” –Site “IST”

Komutta dikkat ederseniz Site bilgisi veriyoruz. Bunun nedeni Client Access Array ler Active Directory sitelar için oluşturulur.

Varolan Client Access Array’leri görüntülemek için:

Get-ClientAccessArray

Mesela bu adres outlook.get-mailbox.org olabilir bu sayede RPCClientAccessServer değerini mailbox database üzerinde değiştirip bu site içerisinde bulunan kullanıcıların sunucu ismiden bağımsız bir şekilde Client Access sunuculara bağlanmasını sağlayabiliriz. Bu bilgi bizim için makale serisinin 3.kısmında anlatmaya başlayacağımız senaryolarda önem kazanıyor.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.