Exchange 2010 Calendar Repair Assistant (CRA)

closeBu yazı 6 yıl 5 ay 19 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Calendar Repair Assistant(CRA) Exchange 2010’da karşılaştığımız yeni bir özellik. Bu özellik sayesinde Exchange 2010, kullanıcılarımızın takvimlerinde bulunan hataların giderilmesini sağlıyor.

Exchange 2010 RTM’de Calendar Repair Assistant şu durumlarda gerekli düzeltmeleri yapıyor.

  • Katılımcının takviminde yanlış zaman bilgisi yazıyorsa.
  • Katılımcının / Organizatörün takviminde yer bilgisi yanlış yazıyorsa.
  • Katılımcı, Organizetörün katılımcı listesinde yoksa.
  • Katılımcının tracking status bilgisi, Organizatörün tracking status bilgisi ile uyuşmuyorsa.
  • Katılımcının tekrarlanan toplantı bilgisi Organizatörün bilgisi ile uyuşmuyorsa
  • Organizatörün veya Alıcının takviminde toplantı birden fazla bulunuyorsa.

CRA’ın en güzel yanı herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan bu sorunları çözmesi.

Exchange 2010’da Calendar Repair Assistant mailbox server rolü bulunan sunucular üzerinde çalışır. CRA Exchange Mailbox Assistant servisi ile birlikte çalışarak özel bir algoritma ile meeting request gönderen kullanıcı ile alıcının takvimlerini karşılaştırır. CRA varsayılan durumda zaman bilgisi girmediğiniz sürece aktif olmayacaktır.

Öncelikle Mailbox sunucusu üzerinde CRA ayarlarını gözden geçirelim:

Get-MailboxServer –identity “MBX Sunucu İsmi” | FL *calendar*

Komutuyla calendar repair durumunu mailbox sunucumuz için görebiliriz.

Burada karşımızı çıkan değerler şunlar:

CalendarRepairSchedule: Takvim Onarma Zamanını belirtir. Varsayılan durumda bu değer boştur ve bu nedenle CRA aktif değildir.

CalendarRepairMissingItemFixDisabled: Takvimde kayıp öğelerin düzeltilme özelliğinin kapalı olup olmadığını belirtir. “True” olması durumunda CRA takvimdeki kayıp öğeleri düzeltmeyecektir. Varsayılan değeri “false”.

CalendarRepairLogEnabled : CRA’in log yazıp yazmayacağını belirtir. Varsayılan değer “True” yani bu değer aktif.

CalendarRepairLogSubjectLoggingEnabled: Logda konu başlığının yazılıp yazılmayacağını belirtir. Varsayılan değer “True” yani bu değer aktif.

CalendarRepairLogPath: CRA’in logları nereye koyacağını belirtir. Varsayılan değer “C:\\Program Files\\Microsoft\\Exchange Server\\V14\\Logging\\Calendar Repair Assistant” klasörüdür. Loglar burada tutulacaktır.

CalendarRepairIntervalEndWindow: Bu değeri kullanarak CRA’in ne kadar ileri zaman dilimine bakacağını belirtebilirsiniz. Varsayılan değer 30 gün olduğundan 30 günlük gelecek zaman aralığını kontrol edecektir.

CalendarRepairLogFileAgeLimit: Log dosyalarının ne kadar zaman tutulacağını belirtir. Varsayılan durumda bu değer 00:00:00 olduğundan loglar sınırsız saklanır.

CalendarRepairLogDirectorySizeLimit : Log dosyalarının bulunduğu klasöre boyut sınırı koymanızı sağlar bu sayede logların tutulduğu diskte yer sorunu yaşamanızı engelleyebilirsiniz. Varsayılan değer “unlimited” yani sınırsızdır.

CRA’I aktif hale getirmek için şu komutu kullanarak zaman aralığı verebilirsiniz.

Set-MailboxServer –identity “Mailbox Sunucu İsmi” –CalendarRepairSchedule “Friday.11:55 AM- Friday.12:30 PM”

Birden çok zaman aralığı girmek isterseniz aralarına virgül koyarak ayırabilirsiniz. Bu zaman aralığında CRA gerekli kontrolleri tamamlayamaz ise durdurup bir sonraki sefer aynı yerden devam edecektir.

Set-MailboxServer -Identity “Mailbox Sunucu İsmi” -CalendarRepairLogFileAgeLimit 40 -CalendarRepairLogDirectorySizeLimit 100MB

Komutunu kullanarak Log dosyalarını 40 gün saklayabilir ve 100 MB’ı geçmemesini sağlayabilirsiniz.

Set-MailboxServer -Identity “Mailbox Sunucu İsmi” -CalendarRepairIntervalEndWindow 90

Komutunu kullanarak 90 günlük bir zaman aralığını kontrol ettirebilirsiniz.

Şimdi şöyle bir senaryoya bakalım:

Administrator kullanıcısı Serkan Varoğlu kullanıcısına bir meeting request göndermiş ve Serkan kullanıcımız bu meeting request’i kabul ettikten sonra yanlışlıkla Calendar’dan silmiş.

CRA, Administrator kullanısının takvimini kontrol ederken Serkan kullanıcısının takviminde bu öğenin olmadığını bulur ve tekrar yaratır. Ancak bu toplantının altına aşağıdaki notu ekleyerek Serkan kullanıcısının toplantı ile ilgili olarak tekrar seçim yapmasını ister.

Aynı zamanda Deleted Items klasörüne de aynı mesajı koyar.

Başta da bahsettiğim gibi logları C:\\Program Files\\Microsoft\\Exchange Server\\V14\\Logging\\Calendar Repair Assistant altına kaydeder.

Bu klasör içerisinde toplantıyı gönderen kullanıcının loglarına baktığımız zaman bu konuyla ilgili yaptığı kontrol ve değişiklikleri görebiliriz.

Son olarak, kullanıcılarımızın bazılarında veya bazı mailboxlarda bu işlemin yapılmasını istemeyebilirsiniz. Her kullanıcı için CRA’in işlem yapıp yapmayacağını belirlemeniz mümkün. Bunun için

Set-Mailbox “Kullanıcı” –CalendarRepairDisabled $true

Komutunu kullanabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.