Exchange 2010 Arşiv Mailbox

closeBu yazı 7 yıl 11 ay 10 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010 ile gelen yeni özelliklerden biri olan arşivleme ile organizasyonumuzda önemli bir ihtiyacı karşılayabiliriz. Exchange 2010 öncesi kullandığımız “.pst” dosyalarına veya üçüncü parti ürünlere olan bağımlılığımızı bu yöntem ile ortadan kaldırabiliriz.

Retention Policy belirleyerek arşivlemeyi otomatik hale getirebiliriz. OWA üzerinden arşive erişmek mümkün ayrıca PST dosyalarınızı Arşive sürükleyip bırakarak Outlook üzerinden taşıyabilirsiniz.

Eğer yeni bir kullanıcı için arşivleme aktif şekilde yaratmak istiyorsanız. EMC’de New Mailbox Wizard’da Archive Settings adımında “Create an archive Mailbox for this account” onay kutusunu seçiniz.

Aynı işlemi Exchange Management Shell ile yapmak istiyorsanız New-Mailbox komutunun sonuna -Archive eklemeniz yeterli.

Varolan bir kullanıcı için arşivlemeyi aktif hale getirmek istiyorsanız EMC üzerinde kullanıcı bulup üzerinde sağ tuşa bastıktan sonra “Enable Archive” seçeneğini seçiniz.

Bu işlemi başlattığınızda Enterprise CAL gereklidir uyarısı alıcaksınız.

Varolan bir kullanıcı için arşivlemeyi shell üzerinden aktif hale getirmek istiyorsanız şu komutu kullanabilirsiniz.

Set-Mailbox “Kullanıcı Adı” -Archive

EMC üzerinde Arşiv Mailbox sahibi kullanıcıların ikonu diğer kullanıcılardan farklı olarak görünür.

Kullanıcı için arşivleme quota uyarısının hangi boyuta ulaşınca verileceğini değiştirmek istiyorsanız. Kullanıcı özelliklerinde Mailbox Settings sekmesinde Archive Quota özelliklerinden değiştirebilirsiniz.


Arşiv Quotasını değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanarak Warning ve Quota limitini belirtebilirsiniz:

Set-Mailbox -Identity “Serkan Varoglu” -ArchiveQuota 800MB -ArchiveWarningQuota 600MB

OWA üzerinden Online Arşivi görebiliriz:

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.