Exchange 2010 Activate a Mailbox Copy.

closeBu yazı 6 yıl 11 ay 14 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Bu işlem switchover olarak tanımlanır.

Bu işlemi yapmak için Exchange Management Console veya Shell kullanılabilir.

Exchange Management Console üzerinde Organization Configuration > Mailbox’ı seçtikten sonra Database Management sekmesinde database’i seçip Activate a Database Copy seçeneğini seçiyoruz.
Activate Mailbox Database Copy Wizard ekranında hangi sunucu üzerinde aktif olmasını istiyorsak seçip databaseimizi o sunucu üzerinde aktif hale getiriyoruz.

Aynı işlemi Server Configuration > Mailbox içerisinden hangi sunucu üzerinde aktif hale getirmek istiyorsak seçip üzerinde Healty database üzerinde sağ tuşa basıp Activate Database Copy seçeneğini seçerekte yapabiliriz.

Shell üzerinde bu işlemleri yapmak istiyorsak

Move-ActiveMailboxDatabase

komutunu kullanabiliriz.

Activate a Mailbox Database Copy işleminde Database Mount Dial ayarlarını None dışında bir değer seçerek belirleyebilirsiniz.

  • Lossless: Database bütün loglar aktiften pasife kopyalanana kadar mount olmaz.
  • Good Availability: Failover olması durumunda Copy Queue Length (Pasif database’e kopyalanması gereken log sayısı) 6 veya altında ise database anında kalan logları kopyalayıp mount etmeye çalışır. 6’nın üzerinde ise database otomatik mount olmaz.
  • Best Effort: Hiç queue length’e aldırış etmeden otomatik mount olur. Bu seçenek yüksek seviyede bilgi kaybına neden olabilir.
  • Best Availability: Failover olması durumunda Copy Queue Length (Pasif database’e kopyalanması gereken log sayısı) 12 veya altında ise database anında kalan logları kopyalayıp mount etmeye çalışır. 12’nın üzerinde ise database otomatik mount olmaz.
Etiketler: , ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.