Exchange 2003′ten Exchange 2010′a Geçiş (Migration)

closeBu yazı 6 yıl 11 ay 6 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2003’ten Exchange 2010’a Geçiş yapacaksanız, MSHowto.org web sitesinde yayınlanan bu seriyi mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Emre Aydın tarafından yazılan bu seri gerekli adımları ve püf noktalarını sizin için açıklıyor.

Exchange 2010 kullanıma sürüleli oldukça zaman olmuştu ki bende artık sizlerin eski Exchange Server’larınızı upgrade edeceğinizi düşünerek birkaç geçiş makalesi yazmak istedim. 15-20 makalelik her türlü (tek sunuculu yapılar, cluster ile oluşturulmuş yapılar, her rolün ayrıldığı yapılar, vb.) migration ve upgrade senaryosunu anlatacağım bir seri olacağı için dikkatle www.mshowto.org ‘yi takip etmenizi öneririm.

İlk makalemizin konusu Exchange 2003 tek sunuculu bir yapının Exchange 2010 tek sunuculu bir yapıya sorunsuz şekilde nasıl geçirilmesi gerektiği. İlk makale konusunu birkaç bölüm halinde sunuyor olacağız bundan dolayı ilk bölümün konusu Directory yapısının yeni Server’a hazır hale getirilmesi. Aşağıda okuyacağınız makale hem içerik hemde bilgi seviyesi olarak şu anda İngilizce dahil herhangi bir dilde bulamayacağınız detayda hazırlanmıştır.

Emre Aydın, Microsoft Türkiye bünyesinde Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır. 2006 senesinde MSHowto.org isimli web sitesinin kurulmasında öncü kişilerden bir tanesi olmuştur. 2007 yılında çeşitli community’lerde gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.