EMS kullanarak Exchange 2010’da Outlook 2010 için Kullanıcılara Resim Ekleme

closeBu yazı 7 yıl 9 ay 16 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Contactlarımız arasında bulunmayan bir kullanıcımızın gönderdiği iletiye baktığımız zaman kullanıcımız için herhangi bir resim olmadığını görüyoruz.

Bu kişiyi contactlarımıza ekleyip resim koyabiliriz veya Exchange 2010 Import-RecipientDataProperty‘i kullanarak Active Directory’e kullanıcı için resim yükleyip Outlook 2010 üzerinden bu resmi görebiliriz.

1. Resimleri düzenleyin. Maksimum boyut 10kb.
2. Global Cataloglara ThumbnailPhoto Attribute bilgisinin kopyalanmasını sağlayın. Bunu yapmak için Active Directory Schema Snap-in içerisinde Attributes altında thumbnailPhoto attribute’unu bulup değiştirmeniz gerekebilir.


3. Shell üzerinden kullanıcınıza resmi yükleyin. UNC path veya local path kullanabilirsiniz.

Import-RecipientDataProperty -identity serkan -Picture -FileData ([Byte[]]$(Get-Content -Path “\\ \\mysrv\\resimler\\serkan.jpg” -Encoding Byte -ReadCount 0))

Outlook 2010’u kapatıp açınca kullanıcımız için resim geldi.

Yardımlarından dolayı Ilse Van Criekinge‘e Teşekkür Ederim.  Thank you Ilse for your help on this post.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.