“DOC_TOO_HUGE: There are not enough resources to process the document or row” Hatası, Event ID 9875

closeBu yazı 5 yıl 10 ay 1 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Bu hafta karşılaştığım en ilginç hatalardan birini sizlerle paylaşmak istedim.

Log Name: Application
Source: MSExchangeIS Mailbox Store
Date: 2/17/2012 11:42:21 AM
Event ID: 9875
Task Category: Content Indexing
Level: Error
Keywords: Classic
User: N/A
Computer: Exch-1.icsbermuda.local
Description:
Unexpected error “DOC_TOO_HUGE: There are not enough resources to process the document or row” occurred while indexing document.
Mailbox Database: Mailbox Database 1632074300
Folder ID: e3d-A6A5F3
Message ID: e3d-2835A04D
Document ID: 12573
Error Code: 0x8004364a

Eğer biraz araştırırsanız bu konuda tam bir kaynak olmadığını çoğunlukla Exchange Service Pack geçin veya Microsoft Office Filter Pack için gibi cevaplarla karşılacaksanız.

Benim durumumda Exchange 2010 ve Microsoft Office Filter Pack en güncel durumda olduğunda bu sorunu mesajı bulup silerek gerçekleştirdim. Bu sorunun asıl nedeni design olarak Exchange server 256 attachment’tan fazla öğeye sahip bir mesajı indexlemiyor.

Hata mesajını biraz incelerseniz size Folder ID ve Message ID değerlerini veriyor ancak Exchange Management Shell üzerinden bu folder ID leri kullanarak aramak istediğinizde malesef herhangi bir sonuç geriye dönmeyecektir. Bu değerler Folder için ptagFID ve Message için ptagMID değerleri. Bu değerleri kullarak arama işlemini ExFolders aracını kullanarak ile yapabilirsiniz. Exfolders, PFDAVAdmin aracının yerini alan bir uygulama. PFDAVAdmin’in aksine DAV kullanmıyor ve sadece Public Folder erişimi yerine Mailbox erişimi de sunuyor. Bu uygulamayı Microsoft Exchange Active Directory Topology servisinin çalıştığı bir sunucu üzerinde kullanmanız gerekiyor. Sadece Exchange Management Tool kurulu bir işletim sistemi üzerinde çalışmayacaktır. Client Access Sunucunuz üzerinde çalıştırabilirsiniz.  Mailbox sunucunuz üzerinde de çalışmıyor malesef.

Uygulamayı indirdikten sonra içerisinden 3 adet dosya çıkacaktır.

  • Exfolders.exe – Bu dosyayı Exchange Server klasöründe bulunan bin klasörünün içerisine kopyalayın.
  • TrunOffSNVerificationForExFolders.reg – Bu registry değerini import edin.

Bu işlemlerden sonra Exfolders.exe uygulamasını çalıştırabilirsiniz.

Bu mesajı Exfolders ile bulabilmek için öncelikle hangi kullanıcının mailbox’ında ve hangi klasörde olduğunu bulmamız gerekiyor. Exfolders ile hata aldığınız Mailbox database bağlanın

Mailboxes seçili durumdayken “Tools” menüsünden “Export Folder Properties” seçin.

“Selected folder and subfolders” seçip “Output File” bilgisini belirttikten sonra Properties to Export kısmında PR_DISPLAY_NAME ve ptagFID değerlerini seçmeniz yeterli olacaktır.

Export işlemi tamamlandıktan sonra belirttiğiniz dosyayı açıp hata mesajında bulunan Folder ID değerini aratırsanız bu hatada belirtilen folder’ın hangi mailbox içerisinde olduğunu bulabilirsiniz.

Bulduğunuz folder’a Exfolders menusunden ulaşıp seçtikten sonra yine “Tools” menüsünden “Export Item Properties” seçeneğini seçerek bu folder içerisindeki hangi mesaj olduğunu aratabilirsiniz.

Bu işlem için “Output file” bilgisini yazın. Varsayılan durumda “Properties to Export” kısmında Message ID  özelliği bulunmamaktadır. “Add property to list” kısmına ptagMID (0x67A0014) değerini yazıp ekleyin.

Export işlemi tamamlandıktan sonra belirttiğiniz dosyayı açıp hata mesajında bulunan Message ID değerini aratırsanız bu hatada belirtilen mesajın subject’ini bulmuş olacaksınız.

Bu noktada artık hangi öğe olduğunu biliyoruz.

MFCMAPI kullarak bu mesajdan sonsuza dek kurtulabiliriz.

 

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.