DAG Networklerinizi birleştirdiniz mi?

closeBu yazı 5 yıl 4 ay 23 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Uzun zamandır, DAG Networklerinin birleştirilmesi konusunda yazmak istiyordum. Sonradan devir aldığım tüm Exchange 2010 projelerinde karşıma çıkan bu düzenleme oldukça önemli. Replikasyon için network oluşturup kullanmamak olmaz :)

Bildiğiniz gibi DAG yapısını oluşturmak için tek bir network yeterli ancak çoğu yapıda hem performans hem de önerilen yapı olarak genelde 2 network kullanılıyor. Bu networklerden bir tanesi MAPI diğeri ise Replikasyon için kullanılmak isteniyor.  Örnek olarak şöyle bir yapı düşünelim:

Dikkat ederseniz 4 farklı subnet mevcut ve bütün sunucularımız aynı DAG içerisinde. Kullanılan subnetleri özetlersek:

  • DAGNetwork01:  192.168.34.X/24
  • DAGNetwork02: 192.168.35.X/25
  • DAGNetwork03: 10.0.34.X/24
  • DAGNetwork04: 10.0.35.X/24

Her iki lokasyondaki sunucularımızda MAPI networkü için Default Gateway, Replication için static route kullanıyoruz ve her iki lokasyon arasında iletişim sorunumuz olmaması gerekiyor. Bu yapıda Database Availabillity Group (DAG) kurulumu yaptığımız zaman Failover Clustering servisi her DAG üyesi olacak sunucudaki network ayarlarına bakarak cluster içerisinde networkleri oluşturur. Bizim durumumuzda 4 farklı subnet olduğundan 4 adet Cluster Network oluşacaktır. İşte sorun bundan sonra başlıyor.

Hemen replikasyon durumuna bakarsak. Istanbul’da bulunan sunucularımız kendi aralarında replikasyon networkünü kullanabiliyor ancak her iki site arasında replikasyon MAPI network üzerinden yapılıyor olacaktır. Bunun nedeni DAG kurulumunda Failover Clustering tarafından oluşturulan networklerin içerisinde iki site arasında ortak bir network yok. Peki nasıl oluyorda replikasyon halen çalışıyor? Aslında cevabı basit Istanbul’da bulunan sunucumuz Izmir sunucularından MBX04’e replikasyon yapmak istediğinde DAG networklerine bakıyor ve direk bir bağlantı bulamadığından DNS query ile MBX04 ü buluyor ve DNS kaydında doğal olarak MAPI network IP adresi geldiğinden dolayı MAPI Network üzerinden replikasyonu gerçekleştiriyor.

Ama bizim oluşturmak istediğimiz yapıda her sunucumuzda 2 adet NIC var ve bunlardan birisi MAPI bir diğeri ise Replication için kullanılacaktı! Şimdi ne yapacağız? İşte bu sorunun cevabı bu makalenin başlığını oluşturuyor. Her iki lokasyonda Replication ve MAPI networklerimiz için routing sorunu bulunmadığından MAPI ve Replikasyon networklerini ayrı ayrı birleştirmemiz gerekiyor.

4 network yerine 2 network kullanacağız.

  • DAGNetwork01: 192.168.34.X/24 ve 192.168.35.X/25
  • DAGNetwork02:  10.0.34.X/24 ve 10.0.35.X/24

Bunun için kullanacağımız basit Powershell komutları bulunuyor:

Set-DatabaseAvailabilityGroupNetwork -Identity DAG2\\DAGNetwork01 -Subnets 192.168.34.0,192.168.35.0 -ReplicationEnabled:$false

Set-DatabaseAvailabilityGroupNetwork -Identity DAG2\\DAGNetwork02 -Subnets 10.0.34.0,10.0.35.0

Remove-DatabaseAvailabilityGroupNetwork -Identity DAG2\\DAGNetwork03

Remove-DatabaseAvailabilityGroupNetwork -Identity DAG2\\DAGNetwork04

Böylece networklerimizi birleştirmiş oluruz. İlk kullandığımız komut ile ayrıca MAPI Networkümüz için replikasyonu devre dışı bıraktık. (Eğer Replikasyon networkü kullanılamaz duruma gelirse ve MAPI networkü için replikasyonu devre dışı bırakmış olsanız bile, başka network bulunmuyorsa MAPI networkü replikasyon için kullanılacaktır)

Get-MailboxDatabaseCopyStatus * -ConnectionStatus | fl Name,OutgoingConnections,IncomingLogCopyingNetwork

komutunu kullanarak bu değişikliklerden sonra replikasyonun hangi network üzerinden yapıldığını bulabiliriz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.