Backup almadan Exchange 2010 kullanımı

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 2 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2010, DAG yapısı yüzünden çok fazla ilgi çekti. Messaging uygulaması olarak baktığımızda %60 üzerinde pazar payı olan bir ürün için beklenen bir ilgi diyebiliriz aslında.

Ayrıca Exchange 2007 ile gelen yeni yapının Exchange 2010 ile neler getirebileceğini tahmin edebiliyorduk. Özellikle Exchange takımının Exchange kullanıcı topluluğunu çok iyi dinlediğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Bu yapının iyi tasarlanmış bir yapı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sürekli backup alma veya geri dönme gibi işler azaltılabilir. Aslında fikir basit. Eğer yeterince database kopyası oluşturursanız o zaman sık sık backup almak zorunda kalmazsınız. Daha önceden bahsettiğim gibi eğer gecikmeli database de kullanırsanız o zaman işiniz daha rahat olabilir. Tabii burada dikkat etmeniz gereken önemli bir sayı var, “3”.  Evet en az 3 tane kopya sağlamadığınız zaman backup kullanılmayan bir yapıya geçmeniz mümkün olmayacaktır. Tabii şunu da unutmamak gerek, Backupsız yapıyı sağlamak için Circular Logging Enabled duruma getirmek gerekecek.

Peki bu durumda çekincelerimiz neler olabilir. Öncelikle Lisans. Hem işletim sistemi hem Exchange lisans sayımızı arttırmamız gerekecek. 2 kopya 2 server yapısında yapmaktansa 3 kopya 3 server yaptığınız zaman fazladan lisans ihtiyacınız olacak. Bir diğer çekince ise Circular Logging’in kendisi. Ben şahsen Circular Logging’i duyduğum zaman halen bir korku yaşıyorum.

Ama gerekli testleri yaptıktan sonra önerilebileceğim yöntem hem backup hem circular logging yapısı. Kısaca daha az backup alarak en az 3 database kopyası bulunan DAG yapısında circular logging kullanmak olabilir.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.