Aynı sunucu üzerinde Exchange, Forefront TMG ve FPES

closeBu yazı 7 yıl 8 ay 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Forefront Threat Management Gateway 2010 ile gelen önemli yeniliklerden biri Exchange, FPES (Forefront Protection for Exchange Server) ve TMG’nin aynı sunucu üzerine kurulabiliyor olması. ISA kullanırken bölmek zorunda olduğu olduğumuz SMTP güvenliğini artık tek bir noktadan sağlamamız mümkün. Bu bize bazı avantajlar sağlıyor.

Uçta koruma:
Forefront TMG e-mail protection özelliği edge üzerinde (firmanıza mail’ın giriş noktasında) inceleme yapar ve daha sonraki seviyelerde yapılacak olan virus, malware vs korumalarını sağlayarak kaynak avantajı sağlar.

Birleşik Yönetim:
Forefront TMG console üzerinde belirleyeceğiniz e-mail politikaları Exchange Edge ve Forefront Protection for Exchange’e uygulanır. Bu sayede Exchange ve FPES consolelarını kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Genişletilmiş Yönetim:
Forefront TMG birden çok sunucu kurulumu yaparak bir array oluşturmanıza ve bu sunucuları tek bir console üzerinden yönetmenizi sağlar. Tek bir arayüzden bütün array için Email policy ayarlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde configuration storage ile senkronize olan FPES ve Exchange Edge sunucuları konfigurasyonu alırlar.

Network Load Balancing (NLB) Desteği:
NLB desteği sayesinde FPES ve Exchange edge rollerine de sahip Forefront TMG sunucularınıza tek giriş noktası sağlayabilir ve yük dağılımınızı kontrol edebilirsiniz.

Forefront TMG, Forefront Protection for Exchange Server ve Exchange Edge rollerini aynı sunucu üzerine kuracaksanız, Microsoft kurulum için aşağıdaki sırayı takip etmenizi öneriyor:

  1. Active Directory Lightweight Directory Services.
  2. Exchange Server Edge Transport Transport role.
  3. Forefront Protection 2010 for Exchange Server.
  4. Forefront TMG.

Kaynak: Installing prerequisites for e-mail protection

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.