SRV Kaydı kullanarak Autodiscover.

closeBu yazı 6 yıl 9 ay 13 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Eğer Autodiscover için SRV kaydı kullanmak istiyorsanız veya Microsoft DNS yerine Linux/Unix BIND kullanmanız gerekiyorsa aşağıdaki şekilde bir srv kaydı kullanabilirsiniz.  Burada bahsi geçen srv kayıtları External DNS üzerinde kullanılmalı. Domain içerisinde zaten SCP (Service Connection Point) aracılığı ile Autodiscover adresi alınacaktır

_autodiscover._tcp.domain.com. SRV 0 0 443 mail.domainisminiz.com.
örneğin
_autodiscover._tcp.domain.com. SRV 0 0 443 mail.get-mailbox.org

Outlook 2007 ve 2010, 4 yöntem ile autodiscover servisine bağlanmaya çalışır. Bu yöntemlerden herhangi birinde başarısız olursa o zaman sıradaki yönteme geçecektir.

  1. Service Connection Point (SCP)
  2. DNS
  3. HTTP redirect
  4. SRV kaydı

SCP bilgisi domain içerisinde Active Directorydedir ve buradan aldığı CAS bilgisi ile autodiscover’a erişmeye çalışır. Domain’e dahil edilen her CAS için SCP bilgisi eklenir.

DNS üzerinde Autodiscover için host kaydı var ise o zaman bu kayıtta belirtilen IP adresinden Autodiscover’a erişmeye çalışır. Varsayılan durumda domain’e dahil değil ise aşağıdaki adreslere ulaşmaya çalışacaktır.

  • https://<smtp_domaini>/Autodiscover/Autodiscover.xml (url methodu ile kontrol)
  • https://autodiscover.<smtp_domaini>/Autodiscover/Autodiscover.xml (url methodu ile kontrol)
  • http://autodiscover.<smtp_domaini>/Autodiscover/Autodiscover.xml (Http redirect methodu ile kontrol)

Bu adreslere ulaşamadığı durumda belirtilen SRV kaydını kullanarak autodiscover.xml i alabilir.

Hiçbir yöntem başarılı olmaz ise Autodiscover hata verecektir. Exchange Remote Connectivity Analyzer ile gerekli testleri yapabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.