Exchange Server 2007 Mailbox Rolünü Kaldırırken “Object is read only because it was created by a future version of Exchange: 0.10 (14.0.100.0). Current supported version is 0.1 (8.0.535.0).” Hatası.

closeBu yazı 6 yıl 7 ay 26 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Bu sabah Exchange Server 2007 Mailbox Rolünü kaldırmak için Exchange 2007 Setup çalıştırdım ve çok ilginç bir şekilde şu hatayı aldım:

“Object is read only because it was created by a future version of Exchange: 0.10 (14.0.100.0). Current supported version is 0.1 (8.0.535.0).”

Public Folder Database’ini kaldırmayı denedim ve yine aynı hata:

Offline Address Book’a baktığımda yine aynı hata:

Bu problemin neden kaynaklandığını aşağı yukarı tahmin ediyorum. Exchange Server 2007 bulunan ortamıma Exchange Server 2010 sunucularımı aldım ve bütün migration işlemlerini tamamladım. En son noktada Exchange Server 2007 sunucularımı kaldırmam gerekiyordu ve bunun için public folder databaselerimin Exchange Server 2010’a replikasyonunu tamamlamam şarttı.

Ben MoveAllReplicas.ps1 scriptini Exchange Server 2010 üzerinden çalıştırdım ve başarılı bir şekilde tamamlandı ancak artık Exchange Server 2007 üzerindeki Public Folder Database’i kaldırmak istediğimde bu hatayı alıyordum.

Exchange Server 2007 üzerinde bu hatayı aldıktan sonra benim için bu Public Folder Database’ini kaldırmak için 2 yöntem vardı. Ben eski usül ADSI EDIT olanı tercih ettim.

1. Yöntem :

Remove-PublicFolderDatabase -Identity “<server>\\<storage group>\\<public folder database>”

komutunu kullanmak. Ancak bu komutu Exchange Server 2007 üzerinde çalıştırdığınızda işe yaramayacaktır. Exchange Server 2010 Management Shell ile bu işlemi yaparsanız işlem gerçekleşecektir.

2. Yöntem :

Adsi Edit açıp Configuration’a bağlanın. Services altında, Microsoft Exchange altında organizasyon isminiz > Administrative Group > Server > Server İsminiz > Information Store > Public Folder Storage Group > Public Folder Database’i seçip silin.

Public Folder Database replikasyon sonrası kalktı.

Bu işlemi yaptıktan sonra sorunsuz olarak Exchange Server 2007 Mailbox Server Rolünü kaldırmayı başardı.

Bu yöntem Microsoft tarafından desteklenmiyor.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.