Exchange 2013 Public Folders – Bölüm 3

closeBu yazı 4 yıl 10 ay 7 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2013 Public Folder yapısını inceledeğimiz bu yazı serimizde ilk iki bölümde yapısal değişikliklere ve Public Folder Mailbox oluşturma işlemlerine bakmıştık. Bu bölümde Public Folder oluşturulmasını ve kullanıcı ayarlarını inceleyeceğiz.

Public Folder Oluşturma

Public Folder Mailboxlarımızı oluşturduktan sonra kullanıcılarımız için Public Folder oluşturmamız gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için Exchange Admin Center’da Public Folders sayfasını açıyoruz ve + işaretine basıp yeni bir Public oluşturuyoruz.

2013PF25

Public Folder Özellikleri

Public Folderımız oluştuktan sonra özelliklerine bakalım:

  • Name: Public Folder ismi
  • Path: Public Folder yapısal adresi
  • Total items: Public Folder içerisinde bulunan öğe sayısı
  • Size(MB): Public Folder Boyutu
  • Public Folder Mailbox: Hangi Public Folder Mailbox içerisinde bulunduğu
  • Modified: Değişiklik zamanı
  • Read Information: Bu seçeneğin seçili olması durumunda her kullanıcı için okunup okunmadığı bilgisini ayrı ayrı tutacaktır.

2013PF10

Dikkat ederseniz oluşturulan Public Folder 1 için Public Folder Mailbox Primary Public Folder Mailbox seçilmiş. Hiyerarşimizi tutan bu mailbox içerisinde oluşturulmuş. Bunun nedeni EAC üzerinden Public Folder oluştururken bize mailbox seçeneği sunmaması aynı işlemi eğer EMS üzerinden yaparsak hangi mailboxta bulunması gerektiğini seçebiliriz. Ayrıca path bilgisini vererek subfolder da oluşturmamız mümkün.

2013PF11

2013PF12

Subfolderları Root folder ismini seçerek görebilirsiniz.

2013PF13

Statistics sekmesinde Public Folder içerisinde bulunan öğeler için genel bilgi alabiliriz.

2013PF14

Limits sekmesinde:

  • Kota bilgileri bulunuyor. İsterseniz folder başına kota uygulayabilirsiniz ancak Public Folder Mailbox üzerinde herhangi bir kota uyguluyorsanız bu değeri aşmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Deleted Item Retentions bilgisi kısmında organizasyonuzun yapısına göre belirttiğiniz değerleri kullanabilir veya istediğiniz bir süreyi belirtebilirsiniz. Belirttiğiniz süre boyunca silinen öğeler tutulacaktır.
  • Age limits bilgisi kısmında organizasyonuzun yapısına göre belirttiğiniz değerleri kullanabilir veya istediğiniz bir süreyi belirtebilirsiniz. Belirttiğiniz süre sonunda öğeler silinecektir.

2013PF15

Exchange Management Shell ile Public Folder bilgilerine bakalım. Get-PublicFolder komutu sadece IPM_SUBTREE bilgisini getirecektir bu nedenle  -Recurse parametresini kullanmamız gerekiyor.

2013PF17

Tek bir public folder’a baktığımızda ContentMailboxName kısmında hangi mailbox içerisinde olduğunu görebiliyoruz ve MailboxOwnerID ise Primary Public Folder Mailbox görünüyor. Böylece hiyerarşi mailbox’ında hangisi olduğunu anlayabiliyoruz.

Public Folder Yetkilendirmeleri

Public Folderlarımızı da oluşturduk. Kullanıcılarımız artık Public Folderları görebilir.

2013PF18

Varsayılan durumda bir Public Folder oluşturduğunuzda yeni oluşturduğunuz public folder için yetkiler şu şekilde verilmiş olduğunu görecekseniz:

2013PF19

Eğer yetkilendirmeleri EMS üzerinden eklemek isterseniz Add-PublicFolderClientPermission komutunu kullanabilirsiniz.

2013PF20

2013PF21

Add-PublicFolderClientPermission komutunda AccessRigths parametresi ile şu hakları belirleyebiliriz:

ReadItems: Kullanıcıya belirtilen klasördeki öğeleri görüntüleme hakkı verir.
CreateItems: Kullanıcıya belirtilen klasörde öğe yaratma hakkı verir.
EditOwnedItems: Kullanıcıya belirtilen klasörde sahip olduğu öğeleri değiştirme hakkı verir.
DeleteOwnedItems: Kullanıcıya belirtilen klasörde sahip olduğu öğeleri silme hakkı verir.
EditAllItems: Kullanıcıya belirtilen klasördeki bütün öğeleri değiştirme hakkı verir.
DeleteAllItems: Kullanıcıya belirtilen klasördeki bütün öğeleri silme hakkı verir.
CreateSubfolders: Kullanıcıya belirtilen klasörde alt klasör yaratma hakkı verir.
FolderOwner: Kullanıcı belirtilen klasörün sahibi olur. Bu kullanıcı yetkileri düzenleyebilir veya alt klasörler yaratabilir ancak öğeler üzerinde herhangi bir hakka sahip değildir.(Öğeleri göremez)
FolderContact: Kullanıcı belirtilen klasörün iletişim kontağı olur.
FolderVisible: Kullanıcıya belirtilen klasörü görebilir ama içindeki öğeler üzerinde herhangi bir hakka sahip değildir. (Öğeleri göremez)

Bu hakların dışında belirli hakların toplanmış hali olan rolleri de yine AccessRights parametresi ile ayarlayabiliriz.

None:   FolderVisible
Owner:   CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderOwner, FolderContact, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems
PublishingEditor:   CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems
Editor:   CreateItems, ReadItems, FolderVisible, EditOwnedItems, EditAllItems, DeleteOwnedItems, DeleteAllItems
PublishingAuthor:   CreateItems, ReadItems, CreateSubfolders, FolderVisible, EditOwnedItems, DeleteOwnedItems
Author:   CreateItems, ReadItems, FolderVisible, EditOwnedItems, DeleteOwnedItems
NonEditingAuthor:   CreateItems, ReadItems, FolderVisible
Reviewer:   ReadItems, FolderVisible
Contributor:   CreateItems, FolderVisible

Public Folder E-Mail aktivasyonu

Public Folderlarınızın E-Mail almasını istiyorsanız onları Mail Enabled duruma getirebilirsiniz. Bunun için EAC üzerinden veya EMS aracılığı ile Public Folderlarınızı Email enabled yapabilirsiniz.

EAC üzerinden yapmak isterseniz. Public Folder’ı seçip sağ menüden Mail Settings altında Enable seçeneğini seçebilirsiniz.

2013PF22

Karşınıza uyarı mesajı çıkacaktır ve kabul ederseniz Public Folderınız mail enabled duruma geçecektir. Public Folder SMTP adresi otomatik olarak Display Name içerisindeki boşluklar kaldırılarak oluşturulacaktır.

2013PF23

EMS kullanarak public folder’ı mail enable yapmak isterseniz. Enable-MailPublicFolder komutunu kullanabilirsiniz.

2013PF24

Mail Enabled Public Folder’ın özelliklerine baktığımızda Mail özelliklerinin eklendiğini görebiliriz.

General E-Mail Properties sekmesinde Alias,Display Name, Custom attributesların yanı sıra eğer Address listlerde görünmesini görmek istemiyorsanız “Hide from Exchange address list” seçeneğini de bulabilirsiniz.

2013PF25

E-Mail addresses sekmesinde Public Folder için tanımlı olan SMTP adreslerini görebilir;  SMTP, EUM, EX, X.500, X.400, MSMail, CcMail, Lotus Notes or NovellGroupWise adreslerini eklemeniz mümkün.

2013PF26

Member Of sekmesinde Public folder’ın grup üyeliklerini görebilirsiniz. Herhangi bir distribution group içerisinde bulunmasını istiyorsanız bu ekrandan grubu ekleyemezsiniz. Public Folder’ı distribution group’a eklemek için Distribution group ayarlarını kullanmanız gerekiyor.

2013PF27

Delivery Options sekmesinde başka kullanıcılara bu Public Folder’ı kullanarak Send As ve Send on Behalf işlemleri için yetki verebilir; Forward To kısmında gelen emailları eğer başka bir adrese yönledirmek istiyorsanız belirtebilirsiniz.

2013PF28

En son sekme olan Mail Flow Settings kısmında ise Message Size Restrictions, Message Delivery Restrictions ayarlarını yapabilirsiniz. Accept Messages kısmında eğer sadece belirli adreslerden email almasını istiyorsanız belirtebilir, Reject Messages kısmında belirli adreslerden email almasını engelleyebilirsiniz.

2013PF29

Public Folder Migration

Exchange 2010 SP3 öncesinde herhangi bir Exchange 2010’dan Exchange 2013’e geçiş yöntemi bulunmuyor bu nedenle şu anda Public Folderlarınızı Exchange 2010’dan Exchange 2013’e geçiremezsiniz. Ancak Public Folder migration ile ilgili yapılması gerekenler TechNet üzerinde 6 adımda anlatılmış durumda. Bu adımları burada bulabilirsiniz.

Public Folder Master Hiyerarşi Mailbox Silinmesi durumda önerilerim

Public Folder Master Hiyerarşinin bulunduğu Public Folder mailbox’ını korumanızı öneririm silinmesi durumunda birçok soruna neden oluyor ve Public Folderlar erişilemez bir hal alıyor. Bu konu ile ilgili henüz ayrıntılı bir doküman bulunmuyor. Ancak henüz yapınızı yeni kuruyorsanız ve Master Hierarchy Public Folder mailbox’ını oluşturduktan sonra hemen sildiyseniz bu problemi aşabilirsiniz.

Örnek olarak şu şekilde düşünelim. Komut satırı ile Master hiyerarşi Public Folder mailbox oluşturdunuz ve hemen ardından sildiniz ve yenisi oluşturdunuz. Bu durumda Organization bilgisinde bulunan (Get-OrganizationConfig) RootPublicFolderMailbox bilgisi değişmeyecektir.

Şu an için tek önerim bütün Public folderları ve Public Folder mailboxları silmeniz ve ardından bu değeri ADSIEDIT ile temizlemeniz. (msExchDefaultPublicFolderMailbox)

2013PF30

Sonuç

3 bölümden oluşan bu makale serimizde sizlere köklü değişikliklere maruz kalan Exchange 2013 Public Folder yapısı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur. Konu ile ilgili sorularınızı Mshowto Forumu içerisindeki Exchange bölümünde sorabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.